unicornbeauty

unicornbeauty logo

Retinol jak stosować? Jakie serum do twarzy wybrać?

serum do twarzy z retinolem   [2022-10-20] W tym artykule dowiesz się jak bezpiecznie stosować retinol, z czym go nie łączyć. Jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja podczas kuracji i najważniejsze, które serum do twarzy z retinolem wybrać.

Retinol - co to jest?

Wiele składników kosmetycznych budzi niemałe zainteresowanie ze strony konsumentów. Jedne ze względu na skuteczność działania, inne na bezpieczeństwo ich stosowania. Największą ciekawość wywołują retinoidy.

Są one sprawdzonym, aktywnym i skutecznym dla naszej skóry składnikiem.

Witamina A (retinol) i jej pochodne to retinoidy, które znajdziemy w kosmetykach. 

Jedne ze skuteczniejszych substancji aktywnych, dzięki swojej wysokiej aktywności biologicznej, znalazły szerokie zastosowanie w kosmetykach przeciwstarzeniowych. Stwierdzono, że używanie niskich dawek retinolu (0,1%) bezpośrednio na skórę pomaga w jej wygładzeniu i uelastycznieniu, a drobne zmarszczki znikają i zmniejszają się przebarwienia.

Rozpuszczalne w tłuszczach retinoidy dobrze przenikają przez barierę naskórkową, a ich niewielka ilość dociera nawet do skóry właściwej i tkanki podskórnej, czyli w głębsze warstwy skóry.

Dla kogo jest retinol? Tak naprawę, dla każdego rodzaju skóry, nie tylko dojrzałej, ale i z pierwszymi oznakami starzenia, tj. przebarwienia, zmarszczki, utrata elastyczności, bruzdy, drobne linie i zmarszczki.

Jakie daje efekty?

Retinol (postać witaminy A) w kosmetyce uznawane są za najbardziej przebadane substancje o szerokim spectrum działania.

Związki opóźniające procesy starzenia, ich skuteczność została potwierdzona tysiącami badań, więc jak wpływa na stan naszej skóry?

 • reguluje keratynizacje w obrębie jednostki włosowo - łojowej
 • redukuje aktywność gruczołów łojowych (wydzielanie sebum), dzięki czemu są skuteczne w terapii skór trądzikowych
 • ma działanie przeciwzapalne
 • skuteczny w terapii przebarwień, ponieważ rozpraszają skupiska barwnika skóry
 • opóźnia procesy starzenia się skóry, ponieważ wpływa na prace komórek skóry, które stymulują produkcje kolagenu w skórze
 • pogrubia naskórek, wskutek poprawy struktury warstwy rogowej dochodzi do wzmocnienia funkcji ochronnych, zmniejszając nadmierną utratę wody z naskórka (TEWL)
 • dodatkowo wykazuje działanie antyoksydacyjne - chroni przed szkodliwym działaniem wolnych rodników
 • redukuje widoczne oznaki starzenia się skóry
 • retinol pomaga również zwężać pory
 • wyrównuje koloryt skóry
 • poprawia jędrność i elastyczność skóry
 • chroni przed niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych
 • może znacząco wpłynąć i poprawić wygląd skóry

Od czego zacząć kurację?

Być może spotkasz się z pojęciami retinoidu, retinolu, retinalu... Wszystkie nazwy są podobne, a jaka jest między nimi różnica? Retinoidy to wszystkie pochodne witaminy A, czyli retinol, retinal, izotretynoina.

Siła działania zależy od tego, jak wiele przekształceń potrzebują do kwasu retinowego (tretynoiny), który to ma faktyczne działanie na skórę.

Kwas retinowy, zwany tretynoiną to najsilniejsza forma i jej nie znajdziesz już w kosmetykach. Jest to lek, wydawany na receptę i musi być używany wg zaleceń lekarza.  Dlatego palmitynian retinylu będzie słabiej działał niż retinol, a retinol będzie działał słabiej niż retinal. Im bardziej zmodyfikowana cząsteczka, tym dłuższa jej przemiana do kwasu retinowego. 

Jakie stężenie retinolu na początek?

Zatem jak wprowadzić retinoidy do codziennej pielęgnacji? Najlepiej zacząć powoli. Skóra musi przejść przez tak zwany proces retynizacji, czyli stopniowego przyzwyczajania do retinoidów. Istnieje kilka metod, jak ją prawidłowo przeprowadzić.

Przede wszystkim nie aplikuj retinoidów codziennie. Po pierwsze musisz oczyścić skórę z zanieczyszczeń i pozostałości kosmetyków. Następnie zacznij od produktów o niższej zawartości substancji i stosuj wyłącznie na noc 1-2 razy w tygodniu. Jeżeli masz skórę delikatną i reaktywną, pomyśl o metodzie na kanapkę lub SCT (short contact therapy).

Pierwsza z nich polega na posmarowaniu skór kremem nawilżającym lub regenerującym, a dopiero następnie aplikacji preparatu z retinoidami. Ma to na celu spowolnienie oraz ograniczenie przenikania cząsteczek substancji aktywnej przez barierę naskórkową. Druga metoda SCT, która polega na zaaplikowaniu, a po kilku minutach zmyciu produktu zawierającego retinol bądź jego pochodną.

Proces retynizacji trwa od kilku do kilkunastu tygodni i zależy między innymi od stanu, rodzaju i typu skóry. Jeśli używasz którąś z tych metod i nie obserwujesz podrażnienia skóry, po 1-2 tygodniach stosowania możesz aplikować produkt bezpośrednio na skórę i stopniowo zwiększać częstotliwość jego użycia. Gdy dopiero zaczynasz swoją przygodę z retinolem, poczekaj do jesieni. Nie wiadomo, jak zareaguje skóra - być może podrażnieniem i zaczerwienieniem, które sprawi, że skóra zacznie się łuszczyć.

Jeśli masz skórę wrażliwą, naczyniową lub suchą wybierz przeciwzmarszczkowe serum z retinolem o stężeniu 0,2% lub 0,3%, np. najlepsze serum z retinolem z firmy BasicLab Esteticus - Serum Z Retinolem 0,3% Jeśli należysz do grona osób z cerą normalną, mieszaną lub tłustą, zacznij od intensywności 0,4% lub 0,5%, np. BasicLab Esteticus Serum Z Retinolem 0,5%

Natomiast jeśli Twoja skóra toleruje retinol możesz stopniowo zwiększać stężenie, przy tym cały czas obserwując skórę, używając na przykład 1% czystego retinolu: Basiclab Esteticus - Emulsyjne Serum Z 1% Czystego Retinolu albo wyższe stężenie substancji 2% BasicLab Esteticus Serum Z 2% Retinolem  

Czy mogę stosować retinoidy latem?

Retinol może być stosowany przez cały rok, jeśli Twoja skóra ma już zbudowaną tolerancję na retinoidy. Szkoda byłoby odstawić je na kilka miesięcy, a później znowu powtarzać proces retynizacji. W związku z tym, że retinoidy początkowo ścieńczają naskórek, Twoja skóra jest w większym stopniu narażona na działanie promieniowania UV. Z tego względu sięgaj po rzetelną fotoprotekcję i unikaj ekspozycji na promienie słoneczne.

Czy mogę stosować retinoidy będąc w ciąży lub karmiąc piersią?

Ze względu na zdolność penetracji w głąb skóry i udowodnione działanie teratogenne kwasu retinowego, nie zaleca się używania retinolu będąc w ciąży. W czasie karmienia piersią retinol nie stanowi zagrożenia, ale jeśli producent na swoim kosmetyku napisze, że nie powinien być stosowany w tym czasie, to należy zastosować się do jego zaleceń.

Alternatywą dla retinolu w tym okresie może być bakuchiol, który jest składnikiem naturalnym i ma zbliżone działanie do retinolu.

Czy po serum z retinolem nakładać krem?

Zdecydowanie, pamiętaj, aby po serum do twarzy z retinolem koniecznie nałożyć krem nawilżający po około 10-20 minut, po całkowitym wchłonięciu substancji. Często samo serum to za mało. Nie dlatego, że jest ubogie w składniki aktywne, wręcz przeciwnie - to zazwyczaj skoncentrowana formuła. Produkty typu serum nie mają zwykle charakteru emulsji (nie zawierają fazy tłuszczowej), a więc traktowanie ich jako ostatni krok w pielęgnacji może być mało efektywne. Tego typu produkty potrzebują dodatkowej warstwy (okluzji), która zredukuje TEWL i zwiększy poziom hydratacji naskórka. Ma to na celu ułatwienie przenikania składników aktywnych zawartych w serum do głębszych warstw naskórka.

Najlepiej, aby łączyć je z nawilżającym kremem na noc i zawierał on takie substancje jak: pantenol, ceramidy, trehaloza, skwalan, kwas hialuronowy, peptydy. Postaw na regeneracje.

Polecanym produktem jest Dr.HEDISON RX-Heritage Krem Regenerujący, silnie nawilżający, przeciwstarzeniowy, który zawiera dwa rodzaje peptydów i ceramidów, które przyczyniają się do poprawy elastyczności i nawilżenia skóry oraz Dr.HEDISON EGF Krem Regenerujący CICA BALM idealny dla każdego rodzaju skóry, posiada w składzie wąkrotę azjatycką, która odbudowuje i wzmacnia naruszoną barierę ochronną.

Serum do twarzy z retinolem

Z czym nie można łączyć retinolu?

Często zastanawiamy się co możemy, a czego nie możemy łączyć w jednej pielęgnacji. Przede wszystkim retinolu NIE należy łączyć z: kwasami, substancjami aktywnymi o wysokich stężeniach, kosmetykami o działaniu matującymi i wysuszającym. Dotyczą one nakładania tych substancji jedna po drugiej, czyli stosowanie ich o innych porach dniach będzie w porządku. Musisz jednak wiedzieć, że wszystko zależy od formuły kosmetyku i wszystkich substancji, nie tylko jednej. Jeśli mamy niacynamid, który zawiera w składzie olejek z drzewa herbacianego oraz cynk, a drugi kwas hialuronowy i pantenol, to ten pierwszy w połączeniu z retinolem może spowodować przesuszenie skóry, ten drugi już tego nie zrobi ze względu na substancje nawilżające w składzie - jak widzisz, efekt końcowy nie zależy od samego niacynamidu.

To samo ma się ze stężeniem - połączenie kwasów lub retinolu z substancjami o bardzo wysokim procencie również może wywołać podrażnienie skóry, na przykład nałożenie witaminy C w formie kwasu askorbinowego w intensywności 20-30% może skończyć się silnym wysuszeniem i nadwrażliwością.

KWASY I RETINOL W JEDNEJ PIELĘGNACJI?

Wiemy, że nie wolno nakładać ich jeden po drugim, ale czy możemy w jednej pielęgnacji, ale w inne dni?

Tak naprawdę można, ale w takim przypadku zacznij od retinolu i zupełnie odstaw kwasy. Wprowadź je ponownie, kiedy wybudujesz tolerancję na retinol, czyli kiedy będziesz mieć pewność, że skóra dobrze toleruje obecną zawartość retinolu oraz nie jest nadmiernie wrażliwa czy przesuszona.

Decydując się na włączenie kwasów przy kuracji retinolem, rób to powoli i zacznij od niższej siły i łagodniejszych kwasów.

IZOTEK, ANTYBIOTYKI I INNE KURACJE DERMATOLOGICZNE, A RETINOL

Jeśli przechodzisz właśnie kuracje dermatologiczną nie wprowadzaj żadnych kwasów ani retinolu na własną rękę. Szczególnie jeśli temat jest dla Ciebie nowy i nie masz z nim doświadczenia. Mogą one zaburzyć działanie leków, a nawet pogorszyć stan Twojej cery. Jeśli chcesz wprowadzić którąś z tych substancji do swojej pielęgnacji, porozmawiaj z dermatologiem czy jest taka możliwość.

TO Z CZYM MOŻEMY ŁĄCZYĆ RETINOL?

 • peptydami
 • niacynamidem
 • substancjami nawilżającymi, np. kwasem hialuronowym

Wysyp po retinoidach - czy to normalne zjawisko?

Niestety może się tak zdarzyć. Jest to spowodowane wywołaniem stanu zapalnego wskutek podrażnienia jednostki włosowo-łojowej. Inaczej mówiąc, dla skóry to za dużo. Odstaw retinoidy do momentu poprawy skóry i spróbuj jeszcze raz, ale z mniejszą intensywnością substancji aktywnej i rzadszą aplikacją produktu, który zawiera retinoidy.

Retinoidy mają szerokie spektrum działania. W różnej zawartości mogą dawać słabsze lub silniejsze działanie. Dzięki odnowie i przebudowie skóry znacznie wpływają na wygląd i kondycję skóry, jednocześnie spowalniając tempo starzenia się. Ważne jest to, aby kosmetyki z retinolem stosować rozważnie, ponieważ mimo ich dobroczynnego działania przy nieumiejętnym stosowaniu mogą wykazywać działanie niepożądane, w tym toksyczne i drażniące. Przeznaczone dla każdego typu skóry, dojrzałej i wrażliwej.

Poszukiwanie zatrudnienia jako kosmetolog w Warszawie może być fascynującym wyzwaniem w dynamicznym środowisku beauty i wellness stolicy Polski. Znalezienie odpowiedniego miejsca pracy dla utalentowanego kosmetologa może otworzyć drzwi do współpracy z różnorodnymi klientami, oferując szeroką gamę usług pielęgnacyjnych.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl