unicornbeauty logo

Jakie są rodzaje cery?

0

Jakie są rodzaje cery

 
[2020-05-10] Wiele osób nie umie określić swojego typu cery, przez co nie mogą dobrać odpowiednich i skutecznych kosmetyków dla siebie. W tym artykule wyjaśnimy, czym się charakteryzują poszczególne typy i jak je odróżnić.

 

Skóra sucha

Pod pojęciem skóry suchej, może się kryć wiele jednostek dermatologicznych takich jak: nadmierna suchość (skóra sucha w języku medycznym), atopowe zapalenie skóry (AZS), rybia łuska (skóra bardzo sucha, łuszcząca się na dużych powierzchniach, patologiczna) czy łuszczyca (wysuszenie skóry z charakterystycznym pogrubieniem warstwy rogowej). Z takimi problemami należy na pewno konsultować się z lekarzem dermatologiem. W innych przypadkach, skóra sucha jest:

 1. Cienka
 2. Szorstka
 3. Chropowata
 4. Łuszcząca
 5. Pokryta drobnymi zmarszczkami
 6. Delikatna
 7. Ulega podrażnieniom
 8. Podatna na alergie
 9. Swędząca
 10. Ściągnięta po myciu

Nadmierna suchość powstaje zazwyczaj w wyniku nadmiernej utraty wody poprzez nieprawidłową warstwę rogową, w wyniku nieprawidłowego składu warstwy lipidowej, która nie chroni w odpowiedni sposób przed utratą wody oraz przed zmniejszoną aktywnością gruczołów łojowych. Zmiany o tym charakterze mogą się nasilać z wiekiem oraz/lub być objawem toczących się procesów chorobowych w skórze.

Skóra sucha może być spowodowana predyspozycją genetyczną, zbyt długimi ekspozycjami na słońce, czynnikami środowiskowymi, starzeniem się, nieprawidłową dietą, chorobą skóry, nieodpowiednią pielęgnacją.

Zalecenia:

 • Unikać twardej wody
 • Nie stosować mydeł zasadowych ani produktów z alkoholem
 • Używać kosmetyków natłuszczających (np. opartych na olejach)
 • Unikać klimatyzacji, nadmiernej ekspozycji na słońce
 • Wprowadzić do diety odpowiednią suplementację (olej z ogórecznika, omega, itd.)

 

Skóra tłusta / trądzikowa

Ten typ skóry pojawia się w okresie dojrzewania, kiedy gruczoły łojowe zaczynają produkować nadmierną ilość łoju. Dotyczy to głównie skóry twarzy, owłosionej skóry głowy oraz górnej części klatki piersiowej i pleców. Częściej występuje u mężczyzn, co jest związane z większą aktywnością gruczołów łojowych stymulowanych przez męskie hormony płciowe. Skóra tłusta charakteryzuje się:

 1. Błyszczącym wyglądem
 2. Rozszerzonymi ujściami gruczołów łojowych (potocznie: rozszerzone pory)
 3. Grubością
 4. Małą wrażliwością i podatnością na podrażnienia
 5. W większości przypadków z towarzyszącym trądzikiem, łojotokowym zapaleniem skóry
 6. Zmarszczki w przypadku osób ze skórą tłustą tworzą się znacznie później niż u osób ze skórą suchą, ale szybciej się pogłębiają

Przyczyny skóry tłustej to: zaburzenia hormonalne, predyspozycje genetyczne, nieodpowiednia pielęgnacja, czynniki drażniące.

Zalecenia:

 • Unikać zasadowych mydeł
 • Unikać alkoholu (błędne koło, o którym pisałam w poprzednim artykule - skóra na pozór mniej błyszcząca -> zaburzona bariera hydrolipidowa -> skóra broni się przed wysuszeniem -> efekt: wydzielanie większej ilości łoju, skóra bardziej tłusta niż na początku)
 • Używać delikatnych środków myjących
 • Stosować kosmetyki przywracające równowagę hydrolipidową oraz regulujące pracę gruczołów łojowych (normalizujące)
 • Wskazane są produkty antyseptyczne, przeciwbakteryjne (srebro koloidalne, wyciągi roślinne), a także toniki ściągające.

Skóra tłusta predysponuje do tworzenia zmian trądzikowych (zaskórniki otwarte i zamknięte). Główną rolę w patofizjologii zmian trądzikowych przypisuje się czterem czynnikom, do których należą: nadmierna aktywność gruczołów łojowych, anormalna keratynizacja mieszka włosowego, zwiększony rozwój mikroflory bakteryjnej oraz reakcje zapalne. Dlatego tak ważna jest odpowiednia pielęgnacja tego typu skóry - chcemy zapobiec rozwojowi niechcianych zmian trądzikowych i zmniejszyć błyszczenie skóry.

 

Skóra mieszana

Ten typ cery to nic innego jak połączenie skóry tłustej i suchej (nazywany często skórą normalną). Nadmierna suchość występuje w okolicy policzków, błyszcząca natomiast zostaje strefa „T” (czoło, nos, broda).

Stosowanie kosmetyków powinno polegać na nawilżaniu skóry suchej, a także normalizacji gruczołów łojowych w strefie „T”.

 

Skóra wrażliwa

Skóra trudna w pielęgnacji, a łatwa do rozpoznania - po prostu nie toleruje niczego. Jest delikatna, raczej sucha, ulega podrażnieniu nawet pod wpływem wody. Przyczyną mogą być problemy związane z większą przepuszczalnością skóry, połączone z zaburzeniami krążenia. Funkcje skóry są zaburzone, co czyni ją bardziej wrażliwą na bodźce zewnętrzne. W niektórych przypadkach przyczyną powstawania skóry nadwrażliwej jest poznana lub podejrzewana atopia, ale na ogół powody nie są znane.

Czynniki sprzyjające:

 1. Wpływ środowiska (chłód, gorąco, zanieczyszczenie powietrza, zmiany temperatury, klimatyzacja, suche powietrze)
 2. Styl życia, emocje, stres, alkohol, mocno przyprawione potrawy (ostre przede wszystkim)
 3. Używanie różnych środków chemicznych
 4. Narażenia zawodowe na detergenty, rozpuszczalniki, kontakt z szorstkimi przedmiotami
 5. Wiek (dzieci są bardziej podatne niż dorośli)
 6. Płeć (kobiety mają na ogół bardziej wrażliwą skórę niż mężczyźni)
 7. Czynniki hormonalne (zależność nadwrażliwości skóry od cyklu miesiączkowego)

Zalecenia:

 • Nie używać mydeł zasadowych
 • Nie używać produktów z alkoholem
 • Nie używać detergentów i SLS, SLES
 • Nie używać olejków zapachowych
 • Stosować produkty o pH 6-6,5
 • Wskazane są wody termalne
 • Stosować produkty wzmacniające barierę ochronną skóry

 

różne rodzaje cery

Skóra naczyniowa

Mianem skóry naczyniowej określa się skórę głównie twarzy, która łatwo ulega zaczerwienieniu, jest nadmiernie reaktywna w stosunku do czynników zarówno miejscowych, jak i ogólnych. Zaczerwienienie skóry początkowo jest przemijające, z czasem jednak może przejść w bardziej trwałe zmiany rumieniowe z coraz wyraźniej widocznymi drobnymi naczyniami krwionośnymi. Są to trwale rozszerzone powierzchniowe naczynia włosowate, prześwitujące przez naskórek (tzw. Teleangiektazje). Ten rodzaj ceny częściej spotykana u osób z bardzo jasną skórą (fototyp I oraz II). Wzmożona reaktywność naczyniowa skóry, może być początkiem trądziku różowatego - trzeba bacznie kontrolować stan takiej skóry i sumiennie ją pielęgnować.

Skóra naczyniowa jest zwykle skórą wrażliwą z prześwitującymi naczyniami krwionośnymi. Może temu też towarzyszyć rumień napadowy.

Przyczyny:

 1. Predyspozycje genetyczne
 2. Zaburzenia hormonalne, nadciśnienie tętnicze
 3. Zaburzenia żołądkowo-jelitowe
 4. Czynniki atmosferyczne
 5. Stres, alkohol, kawa, ostre przyprawy
 6. Intensywne ćwiczenia fizyczne i przebywanie w saunie
 7. Składniki kosmetyków (alkohol, kamfora, glikol propylenowy, mentol)
 8. Leki

Zalecenia:

 • Unikać mydeł oraz silnych detergentów
 • Unikać mocnych peelingów mechanicznych
 • Unikać produktów na bazie alkoholu
 • Unikać produktów rozgrzewających
 • Stosować odpowiednią dietę (wykluczającą produkty takie jak kawa, alkohol, ostre przyprawy)
 • Nawilżać skórę
 • Stosować flawonoidy, witaminę C, B3, E, alantoinę
 • Stosować substancje wzmacniające naczynia krwionośne

 

Skóra dojrzała

Jak sama nazwa wskazuje, ten typ cery występuje u osób dojrzałych (po ok. 40 roku życia). Skóra wtedy staje się bardziej wiotka, cienka, zmarszczki uwydatniają się, może pojawić się nadmierna suchość skóry, zmiana kolorytu oraz przebarwienia.

Dokładna pielęgnacja skóry dojrzałej oraz starzejącej się została opisana w poprzednim artykule.

 

Mam ogromną nadzieję, że teraz łatwiej przyjdzie Ci, drogi czytelniku, określenie typu cery i dobór odpowiedniej pielęgnacji.

Opracowane przez: Katarzyna Bernatowicz

 

 

 
 
 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl