unicornbeauty

unicornbeauty logo

Wskazówki pielęgnacyjne dla cery tłustej


kosmetyki co cery tłustej

 
[2021-09-26] Cera tłusta potrafi przysporzyć wiele problemów, jednak odpowiednio dobrana pielęgnacja może pomóc w zapanowaniu nad wzmożoną produkcją sebum i powstawaniem niedoskonałości. Czym charakteryzuje się cera tłusta? Jak powinna wyglądać pielęgnacja skóry tłustej?

Czym charakteryzuje się cera tłusta?

Jak już zapewne wiecie wyróżniamy cztery podstawowe typy cery - sucha, tłusta, mieszana i normalna. Skóra posiada również swoje podtypy może być np. wrażliwa (o pielęgnacji cery wrażliwej pisaliśmy), trądzikowa lub dojrzała. Każdy typ skóry potrzebuje odpowiednio dobranej pielęgnacji ukierunkowanej na konkretne problemy.

Czym charakteryzuje się skóra tłusta?

  • widocznymi, rozszerzonymi porami
  • wzmożoną produkcją sebum - skóra się nieestetycznie “błyszczy”
  • skóra jest gruba, ziemista
  • ma tendencję do powstawania niedoskonałości w postaci stanów zapalnych i/lub zaskórników

Mimo wielu wad, skóra tłusta ma również swoje zalety. Naczynia krwionośne są mniej widoczne, skóra dobrze reaguje na wodę i mydło oraz niekorzystne czynniki atmosferyczne, jak np. mróz i wiatr. Skóra tłusta występuje również jako etap przejściowym, u nastolatków, w okresie dojrzewania, jednak nie u wszystkich mija wraz z wiekiem. Przyczyn posiadania skóry tłustej jest wiele, między innymi:

  • genetyka
  • nadmierny stres
  • zła pielęgnacja
  • problemy hormonalne
  • zła dieta
  • zbyt mała ilość snu

Czego nie warto robić tłustej skórze?

Mimo, że skóra tłusta produkuje zwiększoną ilość sebum musimy pamiętać o tym, by nie stosować tylko produktów zawierających składniki o działaniu ściągającym i antybakteryjnym. Skóra tłusta, jak każda inna, również potrzebuje nawilżenia i regeneracji. W przypadku pielęgnacji skóry tłustej bardzo ważnym elementem jest także odpowiednia higiena - częste zmienianie ręczników do osuszania twarzy, poszewki na poduszkę oraz mycie pędzli i gąbeczek do makijażu. Często spotykanym mitem jest stwierdzenie, że skórę tłustą i trądzikową warto “wystawiać” na silne słońce bez kremu z filtrem, by ją wysuszyć. To działanie szczególnie Wam odradzamy! Może i początkowo zauważycie poprawę, jednak z czasem może wystąpić znaczne pogorszenie stanu skóry. Gruczoły łojowe mogą zacząć produkować jeszcze większą ilość sebum, co w efekcie doprowadzi do powstania stanów zapalnych i zaskórników. Krem z filtrem SPF50 powinien być podstawą pielęgnacji każdego typu skóry.


kobieta podczas zabiegu na skórę twarzy

Wskazówki pielęgnacyjne dla skóry tłustej

  • Wybieraj produkty do mycia twarzy, które bazują na łagodnych substancjach myjących i są wzbogacone składnikami o działaniu łagodzącym i przeciwzapalnym. Osuszaj skórę ręcznikiem przeznaczonym tylko i wyłącznie do wycierania twarzy i zmieniaj go maksymalnie co 2-3 dni. Dobrym wyborem (jednak mniej przyjaznym dla środowiska) będą ręczniki papierowe.
  • Warto do swojej pielęgnacji włączyć składniki o działaniu antybakteryjnym i złuszczającym, np. kwasy AHA i BHA, retinol. Pamiętaj jednak o tym, że kosmetyków z kwasami lub retinoidami nie stosujemy codziennie. Jeśli chcesz wprowadzić retinoidy do swojej pielęgnacji to warto przeczytać nasz artykuł, o tym jak stosować retinoidy. O kosmetykach z kwasami będziecie mogli poczytać w kolejnym artykule na naszym blogu.
  • Nie zapominaj o nawilżaniu skóry. Skóra tłusta przeważnie nie lubi się z cięższymi, tłustymi kosmetykami, dlatego warto wybierać kosmetyki o lekkiej, żelowej konsystencji. W dbaniu o prawidłowe funkcjonowanie naszej bariery hydrolipidowej pomogą nam takie składniki aktywne, jak np. ceramidy, prebiotyki lub trehaloza. Jeśli Twoja skóra nadmiernie się przetłuszcza i błyszczy to warto sięgnąć po kosmetyki o działaniu normalizującym, np. w formie serum.
  • U osób posiadających skórę tłustą dobrym wyborem mogą być maski glinkowe. Pamiętaj jednak o tym, aby nie doprowadzić do zaschnięcia glinki na skórze. Jeśli czujesz, że glinka wysycha, ale nie chcesz jej jeszcze zmywać ze skóry twarzy to spryskaj ją swoim ulubionym hydrolatem lub przed nałożeniem jej na skórę dodaj do niej kilka kropel oleju.
  • Ważnym krokiem jest regularne wykonywanie peelingów. Peeling najlepiej wykonywać 1 raz w tygodniu. Jeśli na Twojej skórze są stany zapalne nie stosuj produktów złuszczających, które zawierają drobinki. Bezpieczną i najlepszą opcją będą peelingi enzymatyczne lub kwasowe.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl