unicornbeauty

Kremy UV, Kremy przeciwsłoneczne

Filtry przeciwsłoneczne w skrócie mają za zadanie ochronę naszej skóry przed szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB, na które jesteśmy narażeni podczas przebywania na słońcu. [Czytaj dalej]

Suntribe wegański krem na dzień SPF20 40ml Suntribe wegański krem na dzień SPF20 40ml
Producent: Suntribe
Cena: 115,00 zł
zobacz więcejJak działają filtry przeciwsłoneczne?

Istnieją dwa rodzaje filtrów ochraniających przed promieniowaniem słonecznym:

 • Chemiczne - pochłaniają promieniowanie UV przemieniając je w nieszkodliwe
 • Fizyczne (mineralne)- są fizyczną barierą, czyli najprościej mówiąc „odbijają” szkodliwe promienie od naszej skóry

Należy pamiętać, że kremy do opalania nie blokują powstawania opalenizny na ciele, a jedynie sprawiają, że powstaje ona w zupełnie bezinwazyjny sposób oraz bez powstawania uciążliwych i szkodliwych oparzeń słonecznych.

Co oznacza SPF?

SPF - Sun Protective Factor to określenie na skalę ochrony przed promieniowaniem UVB. Jego liczba odpowiada ilości czasu, którą możemy spędzić na słońcu, będąc jednocześnie chronionym. Im wyższy wskaźnik SPF tym dłuższy jest okres czasu, w którym nasza skóra jest bezpieczna oraz chroniona przed promieniami słonecznymi.

Na przykład krem z SPF 30 pozwala na 30-krotnie dłuższe przebywanie na słońcu bez oparzeń w porównaniu z brakiem kremu z filtrem. To jednak nie oznacza, że można przebywać na słońcu bez limitu - kremy z filtrem powinny być stosowane regularnie i w wystarczającej ilości, a także nie powinno się przebywać na słońcu w godzinach największego nasilenia promieniowania UV.

Ochrona przeciwsłoneczna – jak dobrać filtr?

Przy wyborze odpowiedniego filtra, który jak najlepiej sprawdzi się w roli ochrony dla naszej skóry, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na potrzeby naszej skóry, a w tym również na naszą karnację. Osoby o jasnym kolorze zarówno skóry, jak i włosów muszą być świadome tego, że z tego powodu silniej są one narażone na poparzenia spowodowane słońcem - a tym samym na szkodliwe działanie promieni słonecznych. Dla takich osób szczególnie polecane są kremy ze wskaźnikiem SPF na poziomie co najmniej 20, a najlepiej kremy zawierające SPF 30 lub kremy SPF 50.

Natomiast posiadacze ciemniejszej karnacji oraz ciemniejszych włosów z reguły mogą używać kremów o SPF15 lub 20, ale oczywiście kremy o SPF 50 również są wskazane i jak najbardziej odpowiednie.

Jeśli jesteśmy na wakacjach i planujemy poopalać się w celu uzyskania ładnej opalenizny nie możemy zapomnieć o zastosowaniu kremu z filtrem przeciwsłonecznym. Na początek należy użyć tego, który zawiera możliwie największy SPF, najlepiej 50. W miarę upływu czasu, gdy zauważymy pierwsze oznaki opalenizny, możemy stopniowo zacząć używać kremów o niższej ochronie- z SPF10-30. Nie możemy jednak wystawiać naszej skóry na kontakt ze słońcem bez wcześniejszego zastosowania odpowiedniego kremu, gdyż w konsekwencji będzie to miało dla naszego organizmu szkodliwe działanie.

Kolejną kwestią jest rozróżnienie kremów z filtrem według ich przeznaczenia:

Dlaczego specjalny krem przeciwsłoneczny do twarzy jest tak ważny?

Twarz jest miejscem szczególnie istotnym i wrażliwym z punktu widzenia działania promieni słonecznych i ochrony przed nimi, ponieważ z reguły nie jest ona zakryta- a w konsekwencji jest stale narażona na kontakt z promieniami słonecznymi.

Należy pamiętać o bardzo ważnej kwestii, jaką jest stosowanie kremu z filtrem w codziennej pielęgnacji. Pomimo, że nie zawsze widzimy słońce i odczuwamy jego ciepło, promienie słoneczne stale na nas oddziałują. Oczywiście- nie zawsze z taką samą intensywnością- jednak bardzo ważne jest codzienne stosowanie kremu z filtrem i warto o tym pamiętać. Idealnie sprawdzi się tu krem przeciwsłoneczny pod makijaż, który przygotowuje naszą cerę na kontakt z kosmetykami do makijażu oraz oczywiście chroni nas przed słońcem.

Brak stosowania kremów ochraniających przed słońcem może mieć dla naszej skóry wiele negatywnych skutków:

 • Zaczerwienienie
 • Przebarwienia
 • Przesuszenie
 • Przedwczesne starzenie się skóry
 • Utrata jędrności
 • Utrata kolorytu i blasku

To jedynie niektóre negatywne skutki zauważalne w przypadku zaniechania ochrony przeciwsłonecznej. Nie możemy również zapominać, że regularne narażenie na promieniowanie słoneczne, bez zastosowania ochrony, może podwyższyć ryzyko zachorowania na nowotwór.

Regularne stosowanie odpowiednich kremów przyczyni się do długotrwałej poprawy kondycji naszej skóry, co będzie miało pozytywny wpływ zarówno na nasze samopoczucie, jak i wygląd zewnętrzny skóry.

Jak często należy używać kremu przeciwsłonecznego do twarzy i w jakiej ilości?

Najważniejsza w stosowaniu kremu ochronnego na twarz jest regularność oraz umiarkowanie.

 • Regularność- kremy z filtrem najlepiej nakładać codziennie, a w tym przypadku najlepszym rozwiązaniem będą kremy o lekkiej konsystencji
 • Umiarkowanie- w przypadku kremów z filtrem, podobnie jak podczas stosowania innych kosmetyków, należy pamiętać o odpowiedniej ilości nakładanego produktu. Nieprawdą jest, że im więcej kremu z filtrem tym lepsza ochrona przed słońcem. Wręcz przeciwnie- większa ilość może powodować uczucie lepkości i brudu na twarzy, co z pewnością nie jest komfortowe. Dodatkowo niektóre kremy nałożone w nadmiernej ilości pozostawić mogą na naszej twarzy mało estetyczne białe smugi. Najlepiej aby cienka warstwa pokrywała całą naszą twarz oraz dekolt oraz żeby bez problemu się ona wchłonęła

Czy należy reaplikować krem z filtrem w ciągu dnia?

Oczywiście idealnie by było ponownie aplikować krem co kilka godzin, gdy czujemy, że został on całkowicie wchłonięty oraz gdy mamy przeczucie, że nasza skóra tego potrzebuje. W przypadku, gdy mamy możliwość ponownego aplikowania kremu przeciwsłonecznego co kilka godzin, idealnym rozwiązaniem będzie posiadanie pod ręką kremu przeciwsłonecznego w sztyfcie. Krem w takiej formule to bardzo przemyślane, praktyczne i przede wszystkim higieniczne rozwiązanie. Taki krem zdecydowanie warto zawsze mieć w swojej torebce!

Jak wybrać krem przeciwsłoneczny?

Wybór kremu przeciwsłonecznego powinien być odpowiednio przemyślany, ponieważ jest to istotny element codziennej pielęgnacji, którego zadaniem jest ochrona skóry twarzy.

Istnieje kilka kwestii, które powinniśmy wziąć pod uwagę planując zakup kremu przeciwsłonecznego 

 1. Poznanie potrzeb własnej skóry- jaką mamy karnację, typ skóry, czy ma ona skłonność do przetłuszczania, a może jesteśmy posiadaczkami skóry suchej? To wszystko ma znaczenie, jeśli chcemy znaleźć idealny produkt dla siebie
 2. Gdy już poznamy własną skórę, przychodzi kolej na poznanie poszczególnych produktów. W tym kroku istotne i bardzo pomocne jest czytanie opisów poszczególnych produktów- pomoże nam to na lepsze jego poznanie, a w konsekwencji podjęcie odpowiedniej decyzji
 3. Porównanie ceny- kremy przeciwsłoneczne są pod tym względem dosyć zróżnicowane i z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Czasem warto przeznaczyć na zakup większą sumę, jeśli mamy przeczucie, że droższy produkt lepiej spełni nasze oczekiwania
 4. Nie wolno się poddawać!- pierwszy wybór nie zawsze będzie tym najlepszym. Warto testować różnorodne produkty, aby w końcu znaleźć ten idealnie do nas pasujący
Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl