unicornbeauty

unicornbeauty logo

Jak dobrać krem w zależności od wieku?

jak-dobrac-kremy-w-zaleznosci-od-wieku

 
[2020-04-19] Pielęgnacja cery to element codziennej rutyny, który zmienia się wraz z biegiem lat. Wraz z wiekiem struktura i funkcjonowanie skóry ulegają licznym zmianom, dlatego jej pielęgnacja powinna być odpowiednio dopasowana do potrzeb każdego z osobna.

W poszukiwaniu odpowiedzi, czy uzasadnione jest oznaczenie kremów ze wskazaniem wiekowym, analizowaliśmy składy wybranych kremów w przedziałach: 20+, 30+, 40+ oraz 50+.

Osoby powyżej 20 i 30 roku życia powinny wybierać kremy o działaniu nawilżającym i ujędrniającym, powyżej 40 roku życia stawiać na obecność peptydów, a powyżej 50 roku życia, wybierać produkty z fitoestrogenami. W przypadku kosmetyków dla dzieci, przeważają składniki okluzyjne, natłuszczające i łagodzące, natomiast u młodzieży obserwujemy przewagę substancji przeciwzapalnych i przeciwbakteryjnych, natomiast ta tematyka będzie szczegółowo opisana w kolejnych artykułach, podobnie jak problemy skórne. Poniższy artykuł będzie odnosił się przede wszystkim do pielęgnacji cer normalnych, zatem jeżeli zmagasz się z problemami takimi jak trądzik lub różne jego odmiany, skóra naczyniowa, skóra alergiczna itd. to musisz wiedzieć, że najpierw należy postawić na pielęgnację właśnie w zależności od wiodącego problemu. Nic się nie martwcie - na bieżąco będziemy przychodzić do Was z „pielęgnacyjną pomocą” :)

Wracając do tematu - oznaczenie na kosmetykach jest częściowo dobrym rozwiązaniem, wskazującym na ich efektywność oraz użyte składniki aktywne.  Dzięki temu, konsument nie ginie w sklepie widząc przed sobą szeroką gamę produktów dostępnych obecnie na rynku. Dlaczego więc „częściowo”? A mianowicie dlatego, że producenci nie zawsze stawiają na bogactwo składników aktywnych. Często jest tak, że oznaczenie wiekowe jest jedynie chwytem marketingowym, a osoba 20+ mogłaby używać zarówno kremu dla swojego wieku, jak i 40+. Producenci, żeby nas skusić do kupna produktu posuwają się dalej, wprowadzając oznaczenie co 5 lat lub wprowadzając kremy nawet 60,70 i 80+. Nie ma to moim zdaniem większego znaczenia, ponieważ skóra po 50 już wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Składy dla tego przedziału wiekowego nie będą się różnić tymi dla osób po 70 roku życia. Nie znajdziemy magicznych substancji, które nas odmłodzą o 20 lat. Sekret tkwi tylko i wyłącznie w odpowiedniej pielęgnacji już od najmłodszych lat, systematyczności oraz wiedzy, jakie substancje jak działają w różnych przedziałach wiekowych.

Wychodząc naprzeciw wielu pytaniom o odpowiedni krem dla siebie, przedstawiamy artykuł o pielęgnacji w zależności od wieku. Postawiliśmy w nim na składniki aktywne, które decydują o klasyfikacji wiekowej. Biorąc do ręki krem lub czytając skład, będziecie od teraz wiedzieć, czy kosmetyk jest dla Was odpowiedni.

Dodatkowo, pod każdą klasyfikacją wiekową, umieściliśmy przykładowy krem, polecany dla konkretnego wieku wraz z substancjami aktywnymi. Dzięki temu nie tylko sprawdzicie co dokładnie kryje w sobie produkt, ale też zweryfikujecie, czy nie jesteście uczuleni na dany składnik.

Oczywiście niełatwo zebrać w jedno miejsce wszystkie składniki aktywne jakie występują w naturze, dlatego KONIECZNIE czytajcie i analizujcie składniki, o których producent mówi w swoich kosmetykach. Znając właściwości substancji użytej w produkcie, zdecydowanie łatwiej będzie odnaleźć się w doborze pielęgnacji.

 

 

Pielęgnacja 20+ i 30+

Po 25 roku życia nasza skóra zaczyna proces starzenia - naturalny proces, który u każdego przebiega trochę inaczej. Traci ona wtedy sprężystość i elastyczność, słabną włókna kolagenu i elastyny, powstają pierwsze zmarszczki. Na prędkość starzenia wpływają także takie czynniki jak brak snu, stres, dieta czy palenie papierosów, a nawet promieniowanie UV. Aby spowolnić proces starzenia, należy stosować odpowiednią profilaktykę.

Działanie pielęgnacyjne w tym wieku powinno być oparte przede wszystkim na odpowiednim nawilżaniu skóry i przeciwdziałaniu zmarszczkom. W tym okresie mogą występować jeszcze zmiany trądzikowe, zaskórniki, cera mieszana lub nawet tłusta. Wtedy należy przeciwdziałać problemom. Do codziennego mycia zalecane są pianki lub delikatne żele o działaniu normalizującym pracę gruczołów łojowych, antybakteryjnym oraz nie podrażniającym - np. dla skóry wrażliwej z uwagi na mniejszą ilość alkoholu (wyjaśnienie: duża zawartość alkoholu w produktach owszem wysusza i zmniejsza widoczność zmian, natomiast poprzez jego nadmierne stosowanie, skóra próbuje się bronić przed suchością wydzielając jeszcze większa ilość „sebum”. Efekt? Błędne koło. Skóra na pozór sucha, a w rzeczywistości wciąż lub bardziej przetłuszczona). Dla cer suchych lepiej sprawdzą się nawilżające żele oraz olejki do mycia, mleczka, a także płyny micelarne. W celach lepszego oczyszczenia skóry, odblokowania ujść gruczołów łojowych oraz poprawy przenikania substancji aktywnych, 1-2 razy w tygodniu należy używać peelingów (mechanicznych, jeśli nie ma przeciwskazań, enzymatycznych lub na bazie kwasów owocowych, czyli chemicznych). Dzięki stosowaniu alfa, beta lub polihydroksykwasów, komórki stymulowane są do syntezy czynników wzrostu kolagenu, elastyny i glikozaminoglikanów, dzięki czemu zadbamy o jędrność, sprężystość oraz lepsze ukrwienie naszej skóry. 

W pielęgnacji 20+ i 30+ nie możemy zapomnieć o właściwym kremie, który tak naprawdę będzie tutaj najważniejszy (po właściwym oczyszczeniu skóry, krem będzie wnikał najgłębiej i działał najdłużej, zatem jego wybór jest naprawdę istotny- źle dobrany, może pogorszyć stan naszej skóry).

Krem powinien mieć lekką formułę, z mniejszą ilością kwasów tłuszczowych, aby nie obciążał cery skłonnej do wykwitów skórnych. Składnikami takiej formuły powinny być niekomedogenne substancje nawilżające (nie zatykające ujść gruczołów łojowych), działające delikatnie przeciwzmarszczkowo i regenerująco (cera tłusta - wskazania to substancje regulujące pracę gruczołów łojowych i łagodzące ewentualne stany zapalne). Aby spowolnić procesy starzenia, popularne są witaminy antyoksydacyjne takie jak A, C i E:

  • Witamina A (najczęściej Retinyl Palmitate) - reguluje proces rogowacenia, działa przeciwłojotokowo, poprawia elastyczność, przeciwdziała drobnym zmarszczkom, ujednolica koloryt,
  • Witamina C (najczęściej Ascorbyl Palmitate) - pobudza syntezę kolagenu i ceramidów, poprawia koloryt, działa lekko złuszczająco,
  • Witamina E (najczęściej Tocopherol Acetate) - witamina młodości, neutralizuje wolne rodniki, regeneruje skórę, poprawia jej nawilżenie oraz sprężystość.

Dodatkowo, w ochronie przeciwstarzeniowej skóry, bardzo ważne są filtry przeciwsłoneczne (możesz o nich poczytać w naszym poprzednim artykule).

Przykładem kremu dla grupy wiekowej 20+ i 30+ może być Geek & Gorgeous APAD - Serum z 20% Azeloglicyną - jest to produkt który normalizuje produkcję sebum, uspokaja skórę oraz wyrównuje jej koloryt.Posiada formułę, która sprawdzi się dla wszystkich rodzajów cery, szczególnie polecamy w przypadku przebarwień, nadmiernego natłuszczenia lub zaczerwienienia skóry (trądzik różowaty). Kwas azelainowy jest klinicznie sprawdzoną substancją aktywną 3 w 1, która pomaga redukować wypryski, przebarwienia i zaczerwienienia. 

 

 

Pielęgnacja 40+

Po czterdziestym roku życia oznaki starzenia zaczynają być coraz bardziej widoczne, zatem kosmetyki skierowane do tej grupy wiekowej powinny dostarczać składników przeciwzmarszczkowych, ujędrniających, nawilżających, a także odżywczych.

Do oczyszczania skóry należy używać delikatnych produktów myjących, które nie zaburzą warstwy ochronnej skóry (w tym wieku jest większe prawdopodobieństwo przesuszenia). Peeling wskazany jest w każdym wieku, nadal używany dwa razy w tygodniu. Jeśli cera ma skłonność do podrażnień, zamiast używać tych grubo lub drobnoziarnistych wybierz peeling enzymatyczny- enzymy w nim zawarte, takie jak papaina czy bromelaina, równie dobrze poradzą sobie z obumarłym naskórkiem wymagającym złuszczenia. Warto też dbać o cerę regularnie wykonując peelingi chemiczne w gabinecie kosmetologicznym (opóźnią one między innymi proces starzenia, ale to tylko jedna z ich wielu zalet- zapytaj swojego kosmetologa o ten najlepszy dla swojej cery).

Składniki aktywne korzystne w pielęgnacji skóry po 40-stce, to oprócz cennych antyoksydantów i filtrów także lipidy, przyczyniające się do odbudowy płaszcza hydrolipidowego oraz substancje wiążące wodę w naskórku. Wśród nich należy wyróżnić składniki naturalnego czynnika nawilżającego (występującego w naszej skórze, z wiekiem ulegającemu zmniejszeniu):

  • aminokwasy np. glicyna (Glycine)
  • kwas pirolidynokarbosylowy i jego sól sodowa (PCA, Sodium PCA)
  • mocznik (Urea)
  • kwas mlekowy (Lactic Acid)
  • mleczan sodu (Sodium Lactate)

Dodatkowo nawilżenie zapewniają skórze alkohole wielowodorotlenowe (gliceryna, sorbitol) oraz związki cukrowe (glukoza, fruktoza czy inozytol).

Wiele ekstraktów roślinnych charakteryzuje się korzystnymi właściwościami nawilżającymi (aloes, oliwka europejska, prawoślaz lekarski) oraz przeciwstarzeniowymi (winorośl właściwa, miłorząb dwuklapowy, awokado).

Bardzo silne działanie nawilżające wykazuje także kwas hialuronowy (Hialuronic Acid) oraz jego sól sodowa (Sodium Hyaluronate) i kolagen. Te składniki mają dużą cząsteczkę, przez co ich penetracja w głąb skóry jest ograniczona. Mimo tego świetnie wiążą wodę na powierzchni skóry, dzięki czemu skóra nadal może „oddychać”, a dodatkowo staje się miękka i gładka.

Warto też zwrócić uwagę na spoiwo warstwy rogowej naskórka (wierzchnia warstwa naskórka). Składa się ono z tak zwanego cementu międzykomórkowego, ten zaś zawiera wolne kwasy tłuszczowe, ceramidy oraz sterole - to kolejne i najważniejsze substancje poprawiające strukturę skóry oraz nawilżające ją (wnikają w głąb skóry wiążąc wodę w jej głębszych warstwach). Przykładem może być naturalny olej z pestek winogron lub olej słonecznikowy- źródło kwasu linolowego (Linoleic Acid), składnika ceramidu 1. Z kolei np. olej lniany i glony zawierają kwas alfa linolenowy, którego obecność w skórze także zapewnia optymalne nawilżenie.

Żeby zwrócić Wam uwagę - pielęgnacja od 40+ rożni się od pozostałych przede wszystkim użyciem w składzie substancji przeciwstarzeniowych. To, dlatego lekkie kremy nawilżające o nieco uboższym składzie zalicza się do kremów dla młodszych cer. Nie wymagają one tak intensywnej, przeciwstarzeniowej pielęgnacji jak skóry dojrzałe.

Przykład idealnego kremu dla grupy wiekowej 40+ jest Dr.HEDISON Peptide 9 Krem Premium

Ten krem to istna rewelacja nie tylko ze względu na swoją konsystencję, ale także cudowny skład, w którym zakochacie się widząc pierwsze efekty stosowania.

W składzie występują rośliny, które nie są popularne na polskim rynku. Jest to luksusowy krem do twarzy, którego główne zadania to: niwelowanie zmarszczek, poprawa elastyczności skóry oraz dogłębne odżywienie. W jego formule znajduje się aż 9 różnych peptydów, które są odpowiedzialne za utrzymanie odpowiednio zdrowej skóry oraz poprawę jej elastyczności.

 

 

Pielęgnacja 50+

To czas, w którym nakładają się na siebie objawy starzenia chronologicznego, menopauzalnego, a także fotostarzenia. Skóra w tym wieku wymaga szczególnej pielęgnacji.

Do oczyszczania twarzy warto wybierać delikatne preparaty myjące o działaniu nawilżającym.

Dbanie o cerę w tej dekadzie to kontynuacja wcześniejszej pielęgnacji, zatem substancje w kosmetykach powinny działać antyoksydacyjnie: witamina A, C, E, PP, kwas ferulowy, liponowy, polifenole, koenzym Q10 (wszystkie te substancje będą działać nawilżająco, kojąco, rewitalizująco).

Ochrona przed UV jest dalej niezbędna - chcemy zapobiec powstawaniu przebarwień, które w tym wieku, bardziej niż kiedykolwiek, mają tendencję do wzmożonego powstawania.

Wybierając kosmetyki warto zwrócić uwagę na użyte w nich składniki o potencjale alergizującym (substancje zapachowe, barwniki, konserwanty), ponieważ wraz z wiekiem zwiększa się wrażliwość skóry (wpływ czynników atmosferycznych, nieprawidłowa pielęgnacja, niewłaściwy sposób odżywiania, złe warunki pracy).

Aby zapobiec nadmiernej utracie wody z naskórka, zalecane są kosmetyki okluzyjne oraz silnie higroskopijne. Korzystna jest również obecność olejów roślinnych i wosków (nawilżą, zmiękczą skórę, natłuszczą, nadadzą gładkości).

Wśród składników kosmetyków, bardzo pozytywny wpływ na skórę (szczególnie w okresie starzenia menopauzalnego) wykazują fitoestrogeny - genisteina i daidzeina. To wyizolowane z roślin (np. koniczyny, lucerny, soi, wąkroty azjatyckiej, szyszek chmielu) substancje wykazujące aktywność hormonalną - uzupełniając niedobór endogennych estrogenów, hamują procesy starzenia. Stymulują również syntezę kwasu hialuronowego, poprawiają koloryt i nawilżenie skóry, działają antyoksydacyjnie i przeciwzapalnie. Chronią włókna i błony komórkowe przed uszkodzeniem oraz zapobiegają rozpadowi włókien elastyny.

Innym efektywnym składnikiem przeciwstarzeniowym są peptydy. Wyróżnia się kilka grup peptydów używanych w kosmetykach:

  1. Peptydy sygnałowe - ich główna funkcja to stymulacja kolagenu w skórze, dzięki czemu zmarszczki stają się wygładzone, skóra jędrniejsza i bardziej sprężysta (INCI np. Hexapeptide-10, Palmitoyl Tripeptide-5)
  2. Neuropeptydy - nazywane bezinwazyjnym botoksem (opisane wcześniej; INCI np. Tripeptide-3, Pentapeptide-18, Acetyl Hexapeptide-8)
  3. Peptydy transportujące - pomagają dotrzeć składnikom aktywnym w głąb skóry. Najbardziej doceniane są peptydy miedziowe - miedź bierze udział w gojeniu mikrourazów skóry oraz innych procesów naprawczych takich jak zwalczanie wodnych rodników czy usuwanie stanów zapalnych (INCI np. Copper Tripeptide-1, Copper Lysinate/Prolinate).

Na uwagę zasługują także substancje rozjaśniające takie jak arbutyna, witamina C, kwas azelainowy i kojowy.

W przypadku cery naczyniowej, z którą boryka się wiele kobiet w okresie menopauzy, warto wybierać kosmetyki, zawierające takie składniki jak bioflawonoidy (uszczelniające i uelastyczniające naczynia krwionośne), antocyjany, azuleny, garbniki, wyciągi z kasztanowca zwyczajnego, arniki górskiej, oczaru wirginijskiego oraz witaminy K i C.

Przykład kremu dla grupy wiekowej 50+ to Herla Gold Supreme 24k Złoto - Globalny Liftingujący Krem Przeciwzmarszczkowy.

Jest to wyjątkowa linia dla osób w dojrzałym wieku. Skutecznie hamuje procesy starzenia, a bogactwo składników aktywnych sprawia, że krem nada się do każdego rodzaju cery.  

Silne substancje aktywne, użyte do stworzenia kosmetyku, świetnie sprawdzą się w pielęgnacji skóry dojrzałej ze względu na swoją moc. Widzimy połączenie najbardziej skutecznych składników przeciwstarzeniowych, co zapewni skórze po 50-tce doskonały wygląd cery.

 

 

Pielęgnacja uniwersalna (niezależna od wieku)

Na rynku jest również wiele uniwersalnych produktów, dlatego przedstawiamy też wybór kremu, który świetnie sprawdzi się zarówno dla młodej jak i dojrzałej cery: Altruist Moisturising Nawilżający Fluid z Kwasem Hialuronowym

Krem ten doskonale sprawdzi się nie tylko do skóry dojrzałej, ale także do każdej, która wymaga nawilżenia (skóry mocno przesuszone, z naruszoną barierą hydrolipidową w wyniku czynników zewnętrznych). Dlatego warto sprawdzać składy produktu, bo jak widzimy, produkt powyżej nada się zarówno dla młodych jak i dojrzałych cer.

Krem ten zawiera kwas hialuronowy o lekkiej formule, który nadaje skórze promienny wygląd i może być stosowany na dzień i na noc. Jest odpowiedni dla każdego rodzaju skóry, szczególnie suchej i wrażliwej, a jego głównymi atutami jest lekka formuła, optymalne utrzymanie poziomu nawilżenia skóry, regeneracja i odżywienie oraz młodzieńczy blask skóry.

 

W naszym sklepie, możecie znaleźć całą gamę kremów przeciwzmarszczkowych, zawierających w składzie również takie silne substancje, jak:

  • śluz ślimaka,
  • kwasy, 
  • kolagen,
  • witaminy, 
  • puder perłowy.

Każdy, mam tu na myśli także mężczyzn:) znajdzie coś dla siebie!

 

Opracowane przez: Katarzyna Bernatowicz

 

 

 
 
 
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl