unicornbeauty

unicornbeauty logo

Jak stosować retinoidy?


kosmetyki z retinoidami

 
[2021-09-19] Jesień zbliża się wielkimi krokami. To doskonały czas na zmiany w swojej pielęgnacji i wprowadzeniu do niej między innymi retinoidów. Z tego artykułu dowiecie się, czym jest retinol oraz jak stosować kosmetyki, które zawierają retinoidy.

Retinoidy - co to takiego?

Retinoidy to jedne z najpopularniejszych składników używanych w kosmetyce. Nic dziwnego! Mają szerokie spektrum działania. Retinoidy są od lat uznawane za najskuteczniejsze związki, które wykazują działanie przeciwtrądzikowe, przeciwzmarszczkowe, wygładzające i rozjaśniające przebarwienia. To pochodne witaminy A. Najmniejszą aktywność wykazują estry retinolu, dlatego, jeśli chcemy wprowadzić retinoidy do swojej pielęgnacji, powinniśmy skupić się na wyborze kosmetyków, które zawierają takie formy jak retinol i retinaldehyd, zwany również retinalem. W odróżnieniu od retinolu, retinal wykazuje działanie antybakteryjne, a dodatkowo niesie za sobą mniejsze ryzyko podrażnień. Rzadko powoduje także łuszczenie się skóry, co przy rozpoczęciu przygody z retinolem może się niestety zdarzyć.

Jak działa retinol?

Jedną z największych zalet stosowania retinoidów w swojej pielęgnacji jest działanie prewencyjne i przeciwzmarszczkowe. Inne zalety, które niesie za sobą stosowanie kosmetyków z retinoidami to:

 • wygładzenie skóry
 • regulacja wydzielania sebum
 • ujędrnienie skóry
 • działanie przeciwtrądzikowe
 • zmniejszenie widoczności porów
 • rozjaśnienie przebarwień i ujednolicenie kolorytu skóry


jesień kobieta

Dla kogo są retinoidy?

Jeśli zależy nam na działaniu przeciwstarzeniowym, to 25-30 rok życia będzie idealnym momentem na wprowadzenie retinoidów do swojej pielęgnacji. Jednak, jeśli chodzi nam np. o działanie przeciwtrądzikowe, rozjaśniające lub zmniejszające widoczność porów, to oczywiście możemy rozpocząć pielęgnację z retinoidami już wcześniej. Kobiety będące w ciąży i karmiące piersią powinny zrezygnować ze stosowania kosmetyków z retinoidami. Nie prowadzi się testów na tej grupie osób, wiadomo jedynie, że retinoidy przyjmowane doustnie mogą uszkadzać płód.

Jak stosować kosmetyki z retinoidami?

Przygotowaliśmy dla Was wskazówki, które pomogą Wam rozpocząć bezpieczną przygodę z kosmetykami zawierającymi retinoidy. Oto one:

 • Jeśli to Wasz pierwszy raz z retinoidami, to musicie pamiętać o tym, aby kurację zacząć od najniższych stężeń. Kosmetyki z retinoidami należy wprowadzać stopniowo do swojej pielęgnacji. Najlepiej początkowo stosować je maksymalnie 1-2 razy w tygodniu i obserwować reakcję skóry.
 • Retinol i retinal stosujemy wyłącznie w pielęgnacji wieczornej. Na dzień obowiązkowe jest stosowanie kremu z wysokim filtrem UV. W dni, w które nie stosujemy retinoidów należy zadbać o odpowiednią regenerację i nawilżenie skóry. Świetnie sprawdzą się tu kosmetyki typu CICA, produkty z ceramidami i probiotykami.
 • Retinoidy nakładamy na oczyszczoną, suchą skórę. Osoby ze skórą wrażliwą mogą przed aplikacją kosmetyku z retinoidem najpierw zaaplikować krem lub serum nawilżające. Zmniejszy to ryzyko podrażnień. Ważna jest również odpowiednia ilość aplikowanego produktu - mniej więcej wielkość ziarenka groszku.
 • Pamiętajmy o tym, że stosowanie retinoidów w wielu przypadkach może wiązać się z wystąpieniem skutków ubocznych, takimi jak podrażnienie, pieczenie, zaczerwienienie, a nawet łuszczenie się skóry. W przypadku osób borykających się z trądzikiem może wystąpić chwilowe pogorszenie stanu skóry. Ważne jest, aby w tym momencie nie rezygnować, tylko obserwować swoją skórę i dobierać częstotliwość aplikacji retinoidów do jej potrzeb oraz zadbać o odpowiednią regenerację.
 • W przypadku retinoidów ważna jest cierpliwość. Pierwsze efekty można zauważyć po 4-8 tygodniach kuracji.

Nasze propozycje kosmetyków z retinoidami

 • LIQ - SERUM NIGHT 0,3% RETINOLU W składzie tego serum znajdziemy retinol o stężeniu 0,3%, kwas laktobionowy, kwas hialuronowy i witaminę E. Ten kosmetyk będzie dobrym wyborem, dla osób ze skórą dojrzałą, a także trądzikową.
 • NACOMI NEXT LEVEL - SERUM RETINOL 0,25% To serum będzie świetną opcją dla osób, które chcą po raz pierwszy wprowadzić retinol do swojej pielęgnacyjnej rutyny. Prócz retinolu o stężeniu 0,25% serum zawiera również kwas hialuronowy i ekstrakty z olejków kwiatowych, które mają na celu zmniejszenie ryzyka podrażnień. Od marki Nacomi Next Level mamy również drugą opcję - serum z retinolem 0,5%, które może być dobrym wyborem u osób, które już wcześniej stosowały kosmetyki z retinolem o niższym stężeniu. Pamiętajmy jednak, że większe stężenie retinolu może wiązać się z większym ryzykiem wystąpienia skutków ubocznych.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl