unicornbeauty

unicornbeauty logo

Jak stres wpływa na naszą skórę?


zestresowana kobieta

 
[2021-11-28] Stresujące sytuacje… Przypływ negatywnych emocji… To zdarzenia, z którymi musi się zmierzyć każdy człowiek. Wiemy, że stres negatywnie wpływa na nasz organizm, a jaki wpływ ma na naszą skórę? Zapraszamy Was do lektury naszego artykułu.

Czym tak właściwie jest stres i jak wpływa na naszą skórę?

Stres to reakcja organizmu na różne zdarzenia i doświadczenia, przeważnie negatywne. W trakcie stresu organizm produkuje hormony, które mają wpływ na jego kondycję. Przewlekły stres może przyczynić się do pogorszenia kondycji naszej skóry. Skóra jest największym ludzkim narządem i reaguje na stres w pierwszej kolejności. Podczas stresu marszczymy brwi, napinamy mięśnie, krzywimy usta. Jednak stres dla naszej skóry to nie tylko zmarszczki mimiczne, ale także szereg innych objawów, jak np. trądzik, świąd, pieczenie, nadmierna produkcja sebum, popękane naczynka, atopowe zapalenie skóry lub egzema. Podczas stresu zwiększa się poziom kortyzolu, który powoduje rozpad białek i hamuje syntezę kolagenu. Pod wpływem stresu funkcja ochronna płaszcza hydrolipidowego słabnie. To wszystko prowadzi do obniżenia jędrności skóry oraz zwiększonego ryzyka pojawienia się stanu zapalnego na skórze.

Problemy skórne związane ze stresem

Stres jest jednym z głównych czynników wpływających na nadmierny wzrost poziomu androgenów nadnerczowych. U kobiet androgeny są wytwarzane w jajnikach i nadnerczach. Podwyższony poziom androgenów powodowany przez stres przyczynia się do rozwoju trądziku pospolitego i różowatego. Stres wpływa również na pojawianie się innych dermatoz, takich jak łuszczyca i atopowe zapalenie skóry. Wszystkie te choroby mają podłoże zapalne, które przewlekły stres może wywołać lub nasilić ich objawy. Stres może również aktywować inne choroby ogólnoustrojowe, które mogą powodować pogorszenie kondycji naszej skóry. Hashimoto, zespół policystycznych jajników, insulinooporność, zaburzenia pracy jelit - to jedne z wielu chorób, które są powiązane ze stresem i mogą negatywnie wpływać na stan naszej skóry.

kosmetyki do Dr.Hedison

“Zestresowana skóra”, czyli jaka?

Wielu dermatologów twierdzi, że po wyglądzie skóry są w stanie określić, czy pacjentka zmaga się ze stresem, zmęczeniem i przepracowaniem. Podczas przewlekłego stresu skóra staje się szara, szorstka w dotyku i przesuszona. Bardzo często pojawia się świąd, pieczenie i nadreaktywność. Na “zestresowanej skórze” może pojawić się trądzik i inne trudno gojące się zmiany. Aby poprawić wygląd takiej skóry należy zadbać o nią kompleksowo. Przygotowaliśmy dla Was kilka wskazówek, jak dbać o skórę podczas stresowych sytuacji:

  • Zadbaj o delikatne, lecz dokładne oczyszczanie. Stosuj pianki lub żele o właściwościach silnie nawilżających. Wieczorem stosuj oczyszczanie dwuetapowe, które pomoże usunąć wszelkie zanieczyszczenia ze skóry.
  • Skóra pod wpływem stresu oksydacyjnego (nasilonego działania wolnych rodników) łatwiej ulega podrażnieniom, szybciej się starzeje, traci blask i jędrność, dlatego codziennie rano warto sięgać po serum antyoksydacyjne. Serum z witaminą C i krem z wysokim filtrem będą doskonałym duetem, który pomoże chronić naszą skórę przed wczesnym procesem starzenia.
  • Przewlekły stres powoduje, że funkcja ochronna naszej skóry zostaje zaburzona, dlatego w tym czasie warto skupić się na odbudowie warstwy hydrolipidowej. Codziennie wieczorem stosuj krem o działaniu nawilżającym i regenerującym.
  • Nie zapominaj o tym, by przynajmniej raz w tygodniu znaleźć czas dla siebie i zrobić sobie domowe SPA. Propozycje zabiegów na skórę twarzy, które można wykonać w domu przedstawiliśmy w artykule o domowych zabiegach na skórę. Pamiętaj o tym, by zadbać nie tylko o skórę twarzy, ale także całego ciała. O zabiegach, które ukoją zmysły i pomogą się odstresować pisaliśmy w artykule o domowym SPA.

Zadbaj o siebie i spróbuj się odstresować!

Krótkotrwały stres może być motywujący. Jednak przewlekły stres może stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia. W jaki sposób zadbać o to, by nadnercza nie produkowały zbyt dużej ilości kortyzolu? Każdy człowiek jest inny, dlatego nie ma jednego sposobu, aby zachować spokój i mniej się stresować. Warto spróbować medytacji, jogi i ćwiczeń oddechowych, które mogą pomóc w redukcji stresu. Dobrym wyborem będzie również skupienie się na sobie. Godzina z ulubioną książką? Ciepła kąpiel? Długi spacer? Jak najbardziej! Warto znaleźć sobie zajęcie, które pomoże nam się w pełni zrelaksować. Podziękuje nam za to nie tylko nasza skóra, ale i cały organizm.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl