unicornbeauty logo

Koenzym Q10 w kosmetykach pielęgnacyjnych

1

Koenzym Q10

 
[2020-12-01] Koenzym Q10 jest powszechnie znany z właściwości antyoksydacyjnych i przeciwstarzeniowych. W ostatnich latach zyskał ogromną sławę wśród preparatów dla cery dojrzałej ze względu na właściwości  przeciwzmarszczkowe, ujędrniające oraz nawilżające.

Co to jest koenzym Q10 i kiedy został wynaleziony?

Koenzym Q10, znany również pod nazwą ubichinon lub ubidekarenon, został odkryty w 1957 roku przez F. Crane’a. On pierwszy na świecie wyizolował ten związek z komórek serc wołowych. Pod względem budowy koenzym Q10 przypomina witaminę E oraz K. Jest proszkiem lub cieczą rozpuszczalną w tłuszczach i nierozpuszczalną w wodzie, posiada charakterystyczny zapach, a jego barwa może być od żółtej po pomarańczową.

Związek ten jest szeroko rozpowszechniony w przyrodzie. Jego obecność potwierdza się w mikroorganizmach, tkankach roślinnych, zwierzęcych oraz we wszystkich komórkach ludzkiego organizmu (głownie w mitochondriach). Najwięcej koenzymu Q10 znajdziemy w mięśniu sercowym, nerkach i wątrobie (w skórze jego ilość jest stosunkowo mała). Jest związkiem wytwarzającym energię w każdej komórce, stymuluje układ odpornościowy, zwiększa dotlenienie tkanek i ma istotny wpływ na opóźnianie starzenia. Badania wykazały, że skutecznie przeciwdziała wolnym rodnikom i zapewnia ochronę przed promieniowaniem UVA.

Działanie koenzymu Q10 w organizmie:

 • Poprawia szybkość i efektywność produkcji energii w komórkach
 • Chroni mitochondria przed wolnymi rodnikami
 • Zwiększa możliwość naprawy i regeneracji skóry
 • Jest częścią składową łańcucha oddechowego

Wraz z wiekiem, a także podczas długotrwałego stresu, zmniejszeniu ulega biosynteza koenzymu, a po 35 roku życia jego poziom produkcji znacznie się obniża. Z tego powodu powinno się włączyć koenzym Q10 nie tylko do codziennej diety (np. w postaci suplementu, kiedy zapotrzebowanie z pożywienia jest niewystarczające), ale także do pielęgnacji domowej.

 q10

Koenzym Q10 w kosmetyce

W handlu dostępne są dwa rodzaje koenzymu Q10 różniące się pochodzeniem. Bardziej użyteczny jest produkt uzyskiwany drogą naturalną z serc wołowych, ponieważ jest lepiej przyswajalny przez organizm niż ubichinon syntetyczny otrzymywany z tytoniu czy alg.

W sklepach internetowych można znaleźć bardzo wiele form koenzymu Q10 - poprzez kremy i sum po maseczki i suche surowce do samodzielnego stworzenia kosmetyku. Ja jednak zalecam gotowe produkty, które są połączone z innymi składnikami aktywnymi i razem tworzą skuteczną całość. Koenzym może być stosowany przy każdej cerze, nawet wrażliwej czy atopowej. Ma także małą cząsteczkę, dzięki czemu łatwo przedostaje się przez skórę i wnika do jej głębszych warstw. Zalecane stężenie w kosmetykach to (jak podają źródła) około 1%, aczkolwiek w ramach ciekawostki zaprezentuje poniżej wyniki pewnego badania.

Badano klinicznie skuteczność ubichinonu w usuwaniu objawów fotostarzenia, stosując 0,3% krem z koenzymem Q10 raz na dobę przez 6 miesięcy na jedną stronę twarzy, a placebo na drugą. Głębokość zmarszczek zmniejszyła się o 27%.

 

 zmarszczyki

 Na zdjęciu od lewej: przed leczeniem, 5 tydzień, 10 tydzień

Widzimy, że nawet niewielka dawka koenzymu Q10 jest bardzo skuteczna przy jednoczesnej regularności aplikacji.

 

Widoczne działanie koenzymu Q10 na skórze zostało poparte wieloma badaniami. Zauważono:

 • ochronę komórek przed działaniem wolnych rodników
 • ochronę kolagenu i elastyny przed degradacją
 • spowolnienie efektów starzenia
 • działanie przeciwzmarszczkowe
 • poprawę elastyczności, jędrności, nawilżenia i kolorytu skóry (w tym także zasinień pod oczami)

Aby dodatkowo poprawić kondycję naszego organizmu, a także skóry, zaleca się stosować koenzym Q10 w diecie. Można go znaleźć między innymi w rybach, olejach, szpinaku, brokułach oraz produktach pełnoziarnistych. Ten drogocenny składnik chroni nas przed takimi chorobami jak:

 • niewydolność krążenia
 • niedokrwienność serca
 • nadciśnienie tętnicze
 • miażdżyca
 • paradontoza
 • choroby mięśni
 • cukrzyca typu II
 • Parkinson
 • Alzheimer

 

Jeśli po tym artykule wciąż wahasz się czy warto kupić produkty z koenzymem Q10, zapraszamy do wypróbowania kosmetyków z koenzymem Q10 w unicornbeauty. Przekonasz się, że warto!

Komentarze do wpisu (1)

6 maja 2021

Słyszałam o jego genialnym działaniu, ale nigdy nie do końca wiedziałam na czym ono polega. Dziękuję za ten post :)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl