unicornbeauty

unicornbeauty logo

Jak poradzić sobie z rozszerzonymi porami?


rozszerzone pory

 
[2021-09-05] Rozszerzone pory to zmora wielu z nas. Czym są pory na naszej skórze? Czy istnieją kosmetyki lub sposoby, które zamkną nasze pory? Zapraszamy Was do lektury naszego artykułu, z którego dowiecie się więcej na temat rozszerzonych porów.

Czym są pory na twarzy?

Pory na skórze twarzy to tak naprawdę jeden z elementów budowy skóry. Porami nazywamy mikroskopijne otwory widoczne na skórze, które są ujściami mieszków włosowych. Te ujścia mieszków włosowych są połączone z gruczołami łojowymi i pozwalają odprowadzać substancje przez nie produkowane, czyli łój. Pory pełnią ważną rolę w procesie termoregulacji oraz odprowadzania toksyn i nie powinny być traktowane jako defekt skóry, a jej naturalna, fizjologiczna cecha. Wiele osób zmaga się z widocznie rozszerzonymi porami, dlatego nasuwa się pytanie… Czy pory można zamknąć? Niestety nie… Ale istnieją sposoby, które pomogą nam je oczyścić i zmniejszyć ich widoczność.

Przyczyny rozszerzonych porów

To, że na naszej skórze są widoczne pory jest całkowicie normalne. U jednych pory będą bardziej widoczne, u innych mniej. Problem najczęściej (lecz nie tylko!) pojawia się u osób, które mają cerę tłustą i/lub trądzikową. Sebum gromadzi się w porach, które przez jego nadmiar się powiększają i są bardziej widoczne. 

Przyczynami rozszerzonych porów są między innymi:

  • trądzik
  • zaburzenia hormonalne
  • predyspozycje genetyczne
  • nadmierna ekspozycja na słońce
  • palenie papierosów i spożywanie alkoholu
  • nieodpowiednia pielęgnacja


zdrowa skóra twarzy

Jakie składniki pomogą zmniejszyć widoczność porów?

Jeśli zależy nam na oczyszczeniu i zmniejszeniu widoczności porów to warto szukać w kosmetykach do pielęgnacji takich składników, jak między innymi:

  • cynk, który działa przeciwzapalnie, ale też ściągająco,
  • kwas salicylowy, który posiada bardzo efektywne działanie oczyszczające i zmniejszające widoczność porów,
  • niacynamid, który działa wielokierunkowo i przy regularnym stosowaniu może wpłynąć na zmniejszenie widoczności porów.

Szukając kosmetyków z wyżej wymienionymi składnikami możemy postawić na różne propozycje. Mogą być to toniki, żele do mycia twarzy, czy też sera lub kremy. Pamiętajcie jednak, żeby nie wprowadzać wszystkich tych składników na raz i koniecznie nie zapominajcie o regularnym nawilżaniu skóry, nawet jeśli ma tendencję do przetłuszczania.

Jak zmniejszyć widoczność rozszerzonych porów?

  1. Pamiętajmy o dokładnym oczyszczaniu skóry twarzy. W tym przypadku najlepiej stosować oczyszczanie dwuetapowe, czyli wykonanie demakijażu np. balsamem do demakijażu, a następnie umycie skóry produktem na bazie wody, np. żelem.
  2. Do mycia twarzy używajmy chłodnej wody. Gorąca woda może przyczyniać się do rozszerzania porów.
  3. Regularnie złuszczajmy martwy naskórek. Warto stosować peelingi zawierające kwasy AHA i BHA, które pomogą nam dokładnie oczyścić pory. Pamiętajmy jednak, aby nie stosować zabiegów złuszczających częściej niż 1 raz w tygodniu. Zbyt częste złuszczanie może przyczynić się do podrażnienia skóry i pobudzić pracę gruczołów łojowych, co będzie skutkować odwrotnym efektem.
  4. Stosujmy krem z filtrem przez cały rok, niezależnie od pory roku.
  5. Świetnym zabiegiem oczyszczającym i zmniejszającym widoczność porów jest stosowanie masek z glinkami. Aby wzmocnić efekt oczyszczający możemy pod glinkę zaaplikować serum lub tonik z kwasem salicylowym, odczekać około 20 minut, a następnie nałożyć swoją ulubioną glinkę na skórę twarzy.
  6. Wybierzmy jeden produkt ze składnikiem aktywnym, który będzie działał przeciwzapalnie i regulująco. Nie zapominajmy o nawilżeniu, nawet jeśli posiadamy skórę tłustą.
  7. Stosowanie urządzeń sonicznych, np. raz w tygodniu może być świetnym dodatkiem w pielęgnacji, który pomoże nam jeszcze dokładniej oczyścić skórę twarzy i tym samym zminimalizować widoczność porów na skórze.
  8. Pory są bardziej widoczne wraz z wiekiem i utratą jędrności skóry, dlatego masaż twarzy może również być pomocny w zmniejszeniu widoczności porów. Możemy go wykonywać już podczas mycia skóry twarzy.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl