unicornbeauty

unicornbeauty logo

Jak stosować kosmetyki z kwasami AHA? Jakie mają właściwości?

kosmetyki z kwasami AHA   [2023-02-16] Kwasy AHA spotykane są pod nazwą kwasów owocowych, a ich główną zaletą jest fakt, iż odpowiednio dobrane sprawdzają się w pielęgnacji każdego typu cery. Jak stosować kosmetyki z kwasami AHA, aby osiągnąć zadowalające efekty?

Co to są kwasy AHA i jakie są ich rodzaje?

Potocznie zwane są kwasami owocowymi - wszystko dlatego, że w przyrodzie występują one głównie w owocach. W swojej budowie chemicznej zawierają minimum jedną grupę hydroksylową (OH) oraz karboksylową (COOH). Ze względu na ich właściwości pielęgnacyjne, chętnie wykorzystywane są w przemyśle kosmetycznym. Wykorzystuje się je zarówno do produkcji kosmetyków o wysokim stężeniu, które używane są jedynie w warunkach gabinetowych, jak i do produkcji kosmetyków pielęgnacyjnych powszechnie używaynych przez kobiety. Możemy wyróżnić ich kilka rodzajów, jednak najpopularniejsze z nich to:

 • kwas mlekowy,
 • kwas glikolowy,
 • kwas migdałowy,
 • kwas cytrynowy,
 • kwas jabłkowy,
 • kwas winowy,
 • kwas szikimowy.

Jakie właściwości mają kwasy AHA?

Ich właściwości zależą w dużej mierze od konkretnego rodzaju, dlatego tak ważny jest dobór odpowiedniego w stosunku do cery, jaką posiada kobieta. Kwas glikolowy cechuje się:

 • zdolnością penetracji w głąb skóry,
 • zdolnością do rozluźniania połączeń międzykomórkowych,
 • głębokim złuszczaniem naskórka.

Powszechnie stosowany jest więc w terapiach przeciwstarzeniowych – chętnie sięgają po niego zwłaszcza kobiety, które chciałyby zredukować widoczne drobne zmarszczki. Kwas mlekowy pomaga natomiast:

 • złuszczać martwy naskórek,
 • hamować namnażanie bakterii i innych chorobotwórczych drobnoustrojów,
 • odbudowywać barierę hydrolipidową skóry,
 • głęboko nawilżać.

Najczęściej kosmetyki oparte na kwasie mlekowym wybierają kobiety z cerą suchą bądź trądzikową. Druga z wymienionych wymaga bowiem nie tylko oczyszczenia, ale również solidnego nawilżenia. Kwas cytrynowy stosunkowo rzadko stanowi substancję główną w produktach, lecz bardzo często występuje jako substancja wspomagająca działanie innych kwasów. Działa on bardzo łagodnie, wpływając przede wszystkim na redukcję przebarwień, także posłonecznych, pociążowych czy potrądzikowych. Najchętniej sięgają więc po niego kobiety pragnące wyrównać koloryt skóry. Podobne, bardzo delikatne działanie wykazuje kwas jabłkowy. Wspomaga on działanie przeciwutleniaczy, doprowadzając tym samym do redukcji przebarwień. Kwas migdałowy cechuje natomiast budowa podobna do antybiotyków, dzięki której wykazuje on bardzo silne działanie antybakteryjne. Doskonale sprawdza się zwłaszcza w pielęgnacji skóry trądzikowej, w przypadku nawracających stanów zapalnych. Tymczasem kwas winowy wykazuje działanie:

 • przeciwzapalne,
 • antybakteryjne,
 • rozjaśniające.

Jest jednym z delikatniejszych kwasów, dlatego chętnie sięgają po niego osoby z cerą trądzikową. Przy trądziku zalecany jest również kwas szikimowy, ze względu na działanie przeciwbakteryjne. Co ciekawe, posiada on także właściwości złuszczające, podobne to tych, które wykazuje kwas glikolowy. Jednocześnie jest on znacznie łagodniejszy, przez co nie powoduje zaczerwienienia ani nadmiernego przesuszenia skóry. Cechą wspólną wszystkich kwasów AHA jest umiejętność złuszczania naskórka, dzięki czemu dogłębnie oczyszczają one skórę. 

kosmetyki z kwasami AHA

O czym warto pamiętać przy stosowaniu kwasów AHA?

Uważane są one za stosunkowo bezpieczne dla skóry, dlatego można stosować je do codziennej pielęgnacji. Niemniej jednak bardzo istotny jest dobór odpowiednich produktów, w zależności od rodzaju cery. Kupując konkretny kosmetyk, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na jego pH. Im niższe, tym większe właściwości złuszczające wykazuje. Działanie złuszczające naskórka jest pożądane w przypadku każdego rodzaju cery, jednak nadmierny peeling okazuje się problematyczny w kontekście skóry suchej czy bardzo wrażliwej. Niestety, nie wszyscy producenci podają pH produktu, przez co trudniej dobrać taki, który spełniałby oczekiwania. Stosując kosmetyki z kwasami AHA, warto przestrzegać następujących zasad:

 • na bieżąco kontrolować stan skóry – kosmetyki delikatnie ją drażnią, co stymuluje produkcję kolagenu i elastyny,
 • dobrać produkt odpowiednio do potrzeb swojej cery,
 • nie stosować jednocześnie peelingów chemicznych, ani mechanicznych – kwasy AHA posiadają właściwości złuszczające, przez co stosowanie dodatkowych kosmetyków może podrażnić naskórek,
 • nie stosować na własną rękę kosmetyków z kwasami w dużym stężeniu – te przeznaczone są do użytku wyłącznie w profesjonalnych gabinetach.

Jednocześnie na początek przygody z kwasami warto wybrać produkty, które zawierają jedynie jeden z nich. Nasza skóra musi bowiem wyrobić sobie pewnego rodzaju tolerancję, dlatego w pierwszej kolejności warto sprawdzić, jak na nie reaguje.

Do jakiej skóry stosuje się ten rodzaj kwasów?

Można je stosować do każdego rodzaju skóry. Ważne natomiast, aby dobrać je w odpowiedni sposób, mając na uwadze typ skóry. Kwas glikolowy polecany jest kobietom, których skóra potrzebuje dogłębnego oczyszczenia – wykazuje on niezwykle silne działanie, a przy tym jest bezpieczny do stosowania w warunkach domowych. Kwas glikolowy znaleźć można w Geek & Gorgeous Smooth Out - Toniku Kwasowym AHA 12% . Doskonale sprawdza się on w codziennej pielęgnacji stymulując naskórek do produkcji kolagenu, który działa przeciwzmarszczkowo. Alternatywnym rozwiązaniem będzie Alkmie Bioaktywny Tonik Mikrozłuszczający AHA, AHA - I Like It!, zawierający kombinację 7 kwasów AHA. Warto również przetestować Nacific Pink AHA-BHA - krem do twarzy z Kwasami. Nie tylko redukuje zmarszczki, lecz również pomaga poradzić sobie z przebarwieniami. Kwas glikolowy nie będzie jednak dobrym rozwiązaniem dla kobiet z cerą:

 • wrażliwą,
 • nadmiernie przesuszoną,
 • mającą tendencję do silnych zmian trądzikowych.

W takich przypadkach lepszym wyborem będzie kwas szikimowy. Nieco łagodniejsze właściwości złuszczające wykazuje kwas mlekowy, który często dodawany jest do kosmetyków jako regulator poziomu pH. Osobom, których skóra jest bardzo delikatna i podatna na podrażnienia, polecane są kosmetyki na bazie kwasu migdałowego, cytrynowego, jabłkowego lub winowego. Do codziennej pielęgnacji cery dojrzałej dobrym wyborem będzie Nacific Pink AHA-BHA - Krem do twarzy z kwasami AHA BHA 50 ml, który wykazuje działanie przeciwzmarszczkowe, a jednocześnie jest delikatny dla skóry.

Pielęgnacja kwasami AHA – czy jest bezpieczna?

Samo słowo "kwas" wywołuje sporo kontrowersji wśród osób, które poszukują odpowiednich kosmetyków do codziennej pielęgnacji. Przyjęło się, że tego typu produkty stosujemy wyłącznie w warunkach gabinetowych, ze względu na ich silne działanie. Rzeczywiście, kosmetyki z kwasami w dużym stężeniu mogą stosować jedynie profesjonaliści, gdyż bardzo istotny jest dobór prawidłowej dawki, tak aby nie uszkodzić naskórka. Stosowanie podobnych kosmetyków na własną rękę jest bardzo ryzykowne, dlatego warto sięgnąć po produkty, które zawierają kwasy AHA w niższym steżęniu. Kuracja kwasami jest w pełni bezpieczna, jednak trzeba przestrzegać następujących zasad:

 • kosmetyki muszą być dobrane odpowiednio do rodzaju cery,
 • nie należy stosować kilku kosmetyków z kwasami AHA jednocześnie,
 • należy obserwować reakcję naskórka na działanie kwasów,
 • w razie pojawienia się jakichkolwiek podrażnień, należy odstawić kosmetyk.

Bardzo istotna w kontekście stosowania kwasów AHA jest więc obserwacja reakcji skóry. Dotyczy to zwłaszcza kobiet z cerą mieszaną bądź które chciałyby zredukować konkretny problem, na przykład przebarwienia. Jednocześnie warto pamiętać o niezłuszczaniu naskórka innymi metodami podczas stosowania kuracji opartej na kwasach. Co ważne, w trakcie jej trwania cera wymaga odpowiedniego nawilżenia. Należy więc wybierać kosmetyki, które oparte są również na składnikach odżywczych. 

Z czym nie łączyć kwasów AHA?

Kwasy AHA uznawane są przez kosmetetologów za stosunkowo bezpieczne, jednak warto pamiętać, aby nie łączyć ich z witaminą C oraz retinolem. Zarówno witamina C, jak i kwasy AHA działają w środowisku kwasowym, dlatego stosowanie ich w jednej terapii może doprowadzić do nadmiernego podrażnienia naskórka. Podobne skutki przynosi stosowanie kwasów AHA i retinolu jednocześnie. Tego typu terapię może przeprowadzić jedynie doświadczony kosmetolog, który posiada wystarczającą wiedzę w zakresie łączenia ze sobą składników aktywnych. 

Jak stosować kosmetyki z tego typu kwasami?

Kosmetyki, które zawierają niskie stężenie kwasów AHA, można stosować do codziennej pielęgnacji. Sposób aplikacji zależy przede wszystkim od rodzaju produktu. Najczęściej kwasy AHA występują w:

 • tonikach,
 • kremach na dzień i na noc,
 • serum,
 • piankach,
 • żelach do mycia.

Tonik z kwasami AHA pozwala przywrócić skórze odpowiedni poziom pH po dokładnym jej oczyszczeniu. Stosujemy go wieczorem, po usunięciu resztek makijażu i ewentualnych zabrudzeń. Pamiętajmy, aby przedtem nie używać peelingu, gdyż toniki z kwasami AHA delikatnie złuszczą naskórek. Krem na dzień i na noc stosujemy po przeprowadzeniu wszelkich czynności związanych z oczyszczaniem skóry oraz przywracaniem jej odpowiedniego pH. Zaleca się, aby aplikować je nie tylko na skórę twarzy, lecz również szyi i dekoltu. Pozwala to osiągnąć optymalne efekty. Serum to jeden z kosmetyków, który powinno się stosować nie codziennie, a jedynie 2-3 razy w tygodniu. Wykazuje on bowiem silne działanie, zwłaszcza jeśli w jego składzie znajdują się kwasy, w tym także AHA. Natomiast kosmetyki służące oczyszczaniu naskórka można stosować każdego dnia. Warto pamiętać, że mowa wyłącznie o produktach z niskim stężeniem kwasków AHA. Doskonałym wyborem będą produkty z serii AHA Dr.HEDISON, które sprawdzą się w codziennej pielęgnacji każdego rodzajów skóry, nawet wrażliwej. Kosmetyki te oparte są na najwyższej jakości składnikach aktywnych, co pozwala osiągnąć optymalne rezultaty w stosunkowo krótkim czasie. Nie wysuszają cery, natomiast przyczyniają się do poprawy jej wyglądu.

Kosmetyki z kwasami AHA to doskonały wybór do codziennej pielęgnacji. Niskie stężenie kwasów świetnie sprawdzi się w przypadku każdego rodzaju cery, pozwalają z jednej strony wyrównać koloryt i poprawić elastyczność, z drugiej strony odpowiednio złuszczyć naskórek, bez konieczności stosowania silnych peelingów mechanicznych. Należy jednak pamiętać o doborze odpowiedniego rodzaju kwasów w zależności od typu cery. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl