unicornbeauty

unicornbeauty logo

Fakty i mity o filtrach UV


Holika Holika Filtr Przeciwsłoneczny SPF50

 
[2021-04-25] Czy szyby chronią nas przed negatywnym działaniem promieniowania słonecznego? Czy każdy krem z filtrem chroni nas przed promieniowaniem UVA i UVB? Odpowiedź na te i kilka innych pytań uzyskacie czytając nasz dzisiejszy artykuł. Zapraszamy do lektury!

Tydzień temu pisaliśmy Wam między innymi o tym, dlaczego powinniśmy stosować kremy z filtrem przeciwsłonecznym przez cały rok oraz czym różnią się filtry mineralne od chemicznych. Dzisiaj chcemy obalić mity i rozwiać Wasze wątpliwości odnośnie stosowania ochrony przeciwsłonecznej. Tak, więc... zaczynamy! :)

Czy szyby chronią nas przed promieniowaniem UV?

Promieniowanie UVB, czyli te które jest między innymi odpowiedzialne za brązowienie naszej skóry w okresie letnim, nie przechodzi przez szyby okienne i samochodowe. Oznacza to, że nie opalimy się i nie poparzymy naszej skóry siedząc w pracy niedaleko okna. Niestety, promieniowanie UVA to promieniowanie, dla którego szyby nie stanowią bariery, dlatego tak ważne jest stosowanie kremów z filtrem UV przez cały rok. O negatywnych skutkach promieniowania UV na naszą skórę możecie poczytać więcej tutaj.

Czy każdy krem z filtrem chroni nas przed promieniowaniem UVA i UVB?

Niestety nie. Wskaźnik SPF to Sun Protector Factor, który określa zdolność ochronną kosmetyku przed poparzeniami, więc dotyczy tylko promieniowania UVB. Oznaczenie SPF pozwala stwierdzić, o ile dłużej możemy przebywać na słońcu bez wystąpienia rumienia przy używaniu produktu z filtrem w stosunku do braku jakiejkolwiek ochrony. Przykładowo, jeśli powstawanie rumienia na skórze zajmuje 20 minut to używanie produktu z SPF30 teoretycznie pozwoli na przebywanie na słońcu bez ryzyka rumienia przez 20 x (SPF) 30 = 600 minut, czyli 10 godzin.

Jeśli zależy nam na kremie, który będzie nas chronił nie tylko przed promieniowaniem UVB, ale także przed promieniami UVA to należy szukać na opakowaniu oznaczeń PA, IPD lub PPD. Innym możliwym oznaczeniem o ile jest zmniejszona dawka promieniowania UVA, która dociera do naszej skóry, jest symbol UVA w kółeczku. Oznacza to, że w danym kremie ochrona przed UVA stanowi minimum 1/3 ochrony przed promieniowaniem UVB. Taka zasada dotyczy kremów produkowanych w Unii Europejskiej. Jeśli nie jesteście pewni czy Wasz krem z filtrem chroni przed promieniowaniem UVA najlepiej wysłać zapytanie do producenta.

 ochrona przeciwsłoneczna

Czy niektóre oleje mogą zapewnić nam ochronę przeciwsłoneczną?

Bardzo często słyszy się o tym, że olej z pestek malin może zapewnić nam ochronę przeciwsłoneczną nawet na poziomie SPF25. Czy w takim razie może być idealnym zamiennikiem kremów z filtrem przeciwsłonecznym? Nie. Blokowanie promieniowania UV uzyskiwane przy używaniu naturalnych olejów jest niewystarczające, by uzyskać znaczącą ochronę z racji na to, że:

  • Występują różnice w jakości surowca. → Olej olejowi nierówny, a na jego jakość wpływa wiele czynników. Nie można dla każdego oleju przypisać stałej wartości ochrony przeciwsłonecznej.
  • Nie zostały wykonane badania odnośnie fotostabilności. → Taka „olejowa ochrona” może się znacznie obniżyć już przy pierwszym kontakcie z promieniowaniem.
  • Nie zostały wykonane jakiekolwiek badania na ludziach. → Takie badania są konieczne, aby ocenić reakcję na skórze po ekspozycji na promieniowanie, by ustalić realną jakość i ochronę produktu z filtrem UV.

Olej z pestek malin ma szerokie spektrum działania, między innymi działa przeciwzapalnie i łagodząco, ale niestety nie możemy stosować go jako alternatywę dla produktów chroniących naszą skórę przed promieniowaniem UV.

Czy stosowanie filtrów UV może prowadzić do niedoboru witaminy D?

Pojawiają się obawy, że blokowanie promieniowania UV przez używanie kremów z filtrem uniemożliwia prawidłową syntezę witaminy D, która odgrywa bardzo ważną rolę dla naszego organizmu. Brytyjscy naukowcy poddali badaniu 79 osób, które podczas wakacji na Teneryfie stosowały krem z filtrem przeciwsłonecznym. U każdej z tych osób po tygodniowym pobycie na wakacjach stwierdzono wyższy poziom witaminy D pomimo stosowania kremu z wysokim filtrem UV. Pamiętajmy więc o zdrowym rozsądku i stosujmy ochronę przeciwsłoneczną. Krem z filtrem UV nie ograniczy wchłaniania witaminy D przez organizm, a pomoże w ochronie między innymi przed poparzeniami i nowotworami skóry.

Czy jeśli nałożymy krem z filtrem SPF30 i krem BB z SPF50 to uzyskamy ochronę ochronę na poziomie SPF80?

Niestety nie. Wartości SPF się nie sumują. Obowiązuje najwyższy z użytych, jednak zależy to również od zastosowanej ilości. Niestety przeważnie nie jesteśmy w stanie nałożyć tyle kremu BB (ok. 1,25ml na twarz i szyję), aby zapewnić deklarowaną przez producenta ochronę przeciwsłoneczną.

Krem z filtrem to nie tylko kosmetyk, który chroni nas przed poparzeniem i nowotworami, ale to także najlepszy kosmetyk przeciwstarzeniowy. Mamy nadzieję, że ten artykuł rozwiał wiele Waszych wątpliwości i zachęcił Was do tego, by krem UV stał się codziennym elementem w Waszej pielęgnacji.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl