unicornbeauty

unicornbeauty logo

Filtr przeciwsłoneczny – chemiczny czy mineralny, który wybrać?

Kobieta z kremem przeciwsłonecznym   [2022-05-29] Filtr przeciwsłoneczny jest bardzo ważną częścią naszej codziennej pielęgnacji. O ochronie przeciwsłonecznej pamiętamy najczęściej przed wyjazdem na wakacje, natomiast nasza skóra jest narażona na działanie promieniowania każdego dnia i o każdej porze roku. 

Filtr przeciwsłoneczny – chemiczny czy mineralny, który wybrać?

Czy filtr przeciwsłoneczny jest niezbędny?

Filtr przeciwsłoneczny jest bardzo ważną częścią naszej codziennej pielęgnacji. O ochronie przeciwsłonecznej pamiętamy najczęściej przed wyjazdem na wakacje, natomiast nasza skóra jest narażona na działanie promieniowania UVA, UVB i IR każdego dnia, o każdej porze roku. Kremy i mgiełki z filtrem zapobiegają fotostarzeniu, przebarwieniom i groźnym chorobom skóry. Na rynku znajduje się wiele produktów, które różnią się nie tylko wysokością faktora SPF, ale też rodzajem fotoprotekcji. Wyróżniamy fitry chemiczne, fizyczne jak i mieszane. 

Rodzaje filtrów przeciwsłonecznych

Filtry fizyczne – mineralne

Do filtrów fizycznych należą substancje nieorganiczne, których zadaniem jest odbijanie promieniowania UV. Pozostając na powierzchni skóry zapewniają jej ochronę, natomiast są mało odporne na ścieranie i należy je odpowiednio reaplikować. Filtry fizyczne praktycznie nie wywołują reakcji alergicznych, można je stosować też u małych dzieci. Najczęściej zawierają dwutlenek tytanu (titanium dixoide), tlenek cynku (zinc oxide) i pozostawiają biały film na skórze. Z tego względu często są łączone z filtrami chemicznymi.

Filtry chemiczne

Działanie filtrów chemicznych polega na absorpcji czyli pochłanianiu promieniowania UV, które zamieniane jest na nieszkodliwe ciepło. W przeciwieństwie do mineralnych nie zostawiają białej poświaty na skórze. Idealnie nadają się pod makijaż. Filtr należy nałożyć około 20 minut przed wyjściem z domu, aby wniknął w warstwy skóry. Do tego typu substancji zaliczymy m.in.:

  • Benzofenony (np. Benzophenone-3)
  • Pochodne kwasu salicylowego
  • Pochodne kwasu cynamonowego
  • Pochodne kamfory 

Filtry fizyczno-chemiczne

Zawierają zarówno składniki mineralne jak i chemiczne. Dzięki temu osiągamy najlepsze spektrum ochrony przy jednocześnie przyjemnej do aplikacji konsystencji.

torba i kosmetyki do pielęgnacji 

Jak dobrać właściwy filtr przeciwsłoneczny?

Osoby ze skórą mieszaną, tłustą czy trądzikową powinny wybierać kremy z filtrem o lekkiej konsystencji, najlepiej chemiczno-fizyczne. Trafionym produktem będzie Altruist Dermatologist Sunscreen. Produkt ma hipoalergiczną formułę wzbogaconą o nawilżające składniki. 

W przypadku skóry z wypryskami znakomicie spisze się Zitcontrol SPF 50. Jest to również filtr mieszany, zawiera dodatkowo składniki aktywne, takie jak niacynamid, kwas salicylowy, ceramidy, które goją aktywne stany zapalne.

Skóry wrażliwe, naczyniowe powinny wziąć pod uwagę filtry mineralne. Idealnym przykładem jest krem z filtrem Holika Holika Aloe Waterproof SPF50++++.

Do skóry suchej świetnie nadaje się nawilżająco-regenerujący krem przeciwsłoneczny BasicLab Protecticus Lekki Krem Ochronny SPF50+ Prewencja i Antyoksydacja 50ml. Skóra jest dostatecznie nawilżona przy jednocześnie skutecznej ochronie. Warto się przyjrzeć też produktowi Frudia SPF50 z kwasem hialuronowym

Jak długo działa filtr przeciwsłoneczny?

Filtry należy reaplikować po około 2-4 godzinach, gdyż po takim czasie tracą swoje właściwości. Ponowna aplikacja jest łatwa w momencie, gdy nie mamy makijażu na twarzy. Gdy jesteśmy jednak poza domem, z pomocą przychodzą filtry w postaci sprayu. Wystarczy równomiernie rozprowadzić mgiełkę na skórze.

Należy obalić też mit, że SPF50+ całkowicie blokuje promieniowanie. Nie ma preparatu, który będzie w 100% chronił przed słońcem. Wartość SPF wydłuża czas, który powoduje u nas pojawienie się rumienia na skórze, ale nawet stosując najwyższą ochronę jesteśmy narażeni na oparzenie. 

Odpowiednio dobrana ochrona przeciwsłoneczna jest częścią właściwej pielęgnacji skóry. Zapewnia prawidłowe funkcjonowanie bariery ochronnej, działa profilaktycznie zabezpieczając skórę przed potencjalnymi fotouszkodzeniami. Dzięki filtrom możemy cieszyć się zdrową skórą. Szczególną uwagę przy doborze kremu z SPF powinny zwrócić osoby, które mają bardzo jasną karnację (fototyp I), gdyż są wyjątkowo bardziej narażone na uszkodzenia słoneczne. Istotne jest też to, że filtry powinniśmy wykorzystywać w danym sezonie, gdyż po otwarciu z czasem tracą swoją stabilność.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl