unicornbeauty logo

Działanie filtrów przeciwsłonecznych

2

krem przeciwsłoneczny

 
[2021-04-18] Dzisiaj zapraszamy Was do lektury artykułu na temat ochrony przeciwsłonecznej. Jeśli uważacie, że krem z filtrem jest konieczny tylko latem, to mamy nadzieję, że dzisiaj zmienicie zdanie. A jeśli codziennie stosujecie ochronę przeciwsłoneczną to być może dowiecie się czegoś nowego :)

Krem UV – dlaczego warto używać go przez cały rok?

Dłuższa ekspozycja na słońce negatywnie wpływa na naszą skórę, ale w pochmurne dni również powinniśmy chronić naszą skórę przed promieniowaniem UV.

Wyróżniamy trzy rodzaje promieniowania UV:

  • UVC → w większości pochłaniane przez warstwę ozonową, nie ma wpływu na człowieka
  • UVB → w niewielkim stopniu dociera do ziemi, odpowiada za opaleniznę, ale także za oparzenia słoneczne
  • UVA → występuje niezależnie od nasłonecznienia, nie widzimy jego wpływu na naszą skórę w postaci opalenizny, ale ten rodzaj promieniowania jest dla nas najbardziej niebezpieczny, wpływa na namnażanie się wolnych rodników, które przyczyniają się do szybszego starzenia się skóry

Co to oznacza? Że na negatywne działanie promieniowania UV jesteśmy narażeni cały czas, niezależnie od pory roku i nasłonecznienia.

Jakie korzyści płyną z codziennego stosowania kremu z filtrem?

Przede wszystkim chodzi o zapobieganie. Gdy stosujemy krem z filtrem i chronimy naszą skórę przed promieniowaniem UV, ma ona możliwość prawidłowo przeprowadzać procesy regeneracji. Zmniejsza się również możliwość wystąpienia nowotworów złośliwych skóry. Codzienne stosowanie ochrony przeciwsłonecznej może także przyczynić się do częściowego cofnięcia efektów fotostarzenia się skóry, a także pomóc w walce z przebarwieniami i ujednoliceniem kolorytu cery.

Filtry mineralne i chemiczne – czym się różnią?

Filtry mineralne (fizyczne)

Kiedyś uważano, że filtry mineralne w całości odbijają promieniowanie, jednak z najnowszych badań i publikacji naukowych wynika, że w większym stopniu pochłaniają promieniowanie UV, a odbijają je tylko częściowo. Do tej grupy filtrów zaliczamy dwutlenek tytanu i tlenek cynku. Filtry mineralne są idealne dla dzieci, bardzo rzadko uczulają i podrażniają. Będą świetnym wyborem w przypadku osób z cerą wrażliwą. W porównaniu z filtrami chemicznymi częściej bielą skórę twarzy. Przeważnie mają cięższą konsystencję i mogą być tępe w rozprowadzaniu.

Filtry chemiczne

Są to organiczne związki chemiczne, które absorbują promieniowanie UV. Mają lżejszą konsystencję i większość z nich nie zostawia białej, tłustej powłoki na skórze. Będą dobrym rozwiązaniem w przypadku cer tłustych i trądzikowych. Filtry chemiczne mogą częściej wywoływać podrażnienia. Na wielu stronach internetowych i w starszych podręcznikach można znaleźć informację, że filtry chemiczne chronią skórę dopiero po około 30 minutach od nałożenia na skórę, jednak najnowsze badania dowodzą, że działają one od razu po aplikacji.

 ochorona UV

W jakiej kolejności nakładać kosmetyki, gdy stosujemy ochronę przeciwsłoneczną?

Z pewnością wielu z Was zadaje sobie to pytanie. Krem z filtrem nakładamy jako ostatni krok naszej porannej pielęgnacji.

  1. Umycie twarzy żelem, pianką lub mleczkiem.
  2. Użycie toniku lub hydrolatu, następnie nałożenie esencji.
  3. Aplikacja serum dobranego do potrzeb skóry. Warto sięgnąć po kosmetyki z witaminą C. Witamina C jest świetnym antyoksydantem i wzmacnia ochronę przeciwsłoneczną.
  4. Nałożenie ulubionego kremu do twarzy i kremu pod oczy.
  5. Aplikacja kremu z filtrem w odpowiedniej ilości.
  6. Odczekanie około 15minut i nałożenie makijażu.

Oczywiście esencja, serum, krem bez filtra UV i makijaż to kroki opcjonalne. Jeśli uważacie, że Wasza skóra nie potrzebuje tych kroków to po umyciu twarzy i tonizacji możecie od razu przejść do aplikacji kremu przeciwsłonecznego.

Oprócz samej aplikacji kremu z filtrem należy też pamiętać o odpowiedniej ilości. Tylko właściwa ilość nałożonego kremu UV zapewni rekomendowaną przez producenta ochronę. Przyjmuje się, że na twarz i szyję potrzeba ok. 1,25g kremu. Najlepiej byłoby korzystać z wagi jubilerskiej, ale jednak gdy nie chcemy lub nie mamy takiej możliwości polecamy Wam korzystanie z metody na „dwa palce”, czyli wyciskamy dwie „stróżki” kremu - jedną na całą długość palca środkowego i drugą na długość palca wskazującego lub z metody „łyżeczki od herbaty” - wyciskamy tyle kremu, by zapełnić 1/4 łyżeczki od herbaty. Tymi sposobami uzyskamy przybliżoną ilość kremu z filtrem, którą musimy zaaplikować na twarz i szyję, by uzyskać ochronę, którą deklaruje producent.

Interesuje Was temat ochrony skóry przed promieniowaniem UV? Mamy nadzieję, że tak. W następnym artykule postaramy się obalić mity, które często zniechęcają do używania kremów z filtrem. A może Wy macie jakieś wątpliwości i pytania odnośnie ochrony przeciwsłonecznej? Czekamy na Wasze komentarze. :)

Komentarze do wpisu (2)

21 kwietnia 2021

Świetny wpis! Warto aktualizować wiedzę na temat ochrony przeciwsłonecznej i filtrów mineralnych oraz chemicznych. Pozdrawiam :)

5 maja 2021

Kremy z filtrem to podstawa! Bardzo mi się podobają takie rozwiązania jak kremy bb z filtrem i mgiełki, które są zdecydowanie lżejsze niż standardowy krem.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl