unicornbeauty logo

Wpływ cyklu menstruacyjnego na stan skóry

1

kosmetyki do twarzy

 
[2021-08-01] Pewnie zauważyłyście, że Wasza skóra ma różne potrzeby. Są dni, gdy wygląda świetnie, są też takie, gdy jest trochę gorzej i jest bardzo wymagająca. W dzisiejszym artykule chcielibyśmy skupić się na skórze kobiet podczas miesiączki, a dokładniej, wytłumaczyć w jaki sposób cykl menstruacyjny wpływa na skórę.

Wpływ zmian hormonalnych na stan skóry

Potrzeby każdej skóry są inne, a cykl menstruacyjny wygląda inaczej u różnych kobiet. Jednak u każdej z nas stan skóry zależny jest od układu hormonalnego. Okres dojrzewania, ciąża i menopauza to trzy sytuacje, w których obserwujemy największe zmiany zachodzące w skórze. Wiele kobiet dostrzega również zmiany w stanie cery podczas różnych faz cyklu menstruacyjnego. Silny wpływ na stan naszej skóry w różnych fazach cyklu mają hormony - estrogen, progesteron i testosteron. Poziom hormonów podczas różnych faz ulega zmianom.

  • Estrogeny wpływają na zachowanie jędrności i utrzymują odpowiednie nawilżenie skóry, a także działają przeciwzapalnie.
  • Progesteron podnosi odporność, stymuluje produkcję kolagenu i procesy regeneracyjne oraz redukuje stany zapalne.
  • Testosteron jest głównym hormonem męskim, który odpowiada za produkcję sebum.

W jaki sposób cykl menstruacyjny wpływa na naszą skórę?

Etapy cyklu miesiączkowego możemy podzielić na menstruację, fazę folikularną, owulację i fazę lutealną. W każdym z tych etapów poziom hormonów ulega zmianom, co jak już wiecie, może wpływać na zmiany w wyglądzie naszej skóry.

W czasie menstruacji poziom estrogenu i progesteronu jest najniższy. Skóra jest podatna na podrażnienia i odwodnienie. Zmniejsza się ilość produkowanego sebum oraz zdolność skóry do wiązania wody. W tym okresie warto skupić się na nawilżaniu i regeneracji.

W fazie folikularnej bardzo często zauważalna jest poprawa stanu skóry. Skóra sprawia wrażenie bardziej nawilżonej, pory wydają się mniejsze i zwykle wtedy kobiety bywają najbardziej zadowolone z jej kondycji.

W czasie owulacji na wysokim poziomie utrzymuje się nie tylko estrogen, ale także testosteron. Gdy poziom estrogenu zaczyna spadać, na jego miejsce pojawia się progesteron. Szczyt wzrostu progesteronu występuje około tydzień przed miesiączką, co często wiąże się z pogorszeniem stanu skóry - nadprodukcją sebum, a także pojawieniem się wyprysków.


atrakcyjna kobieta

Jak dbać o skórę w zgodzie z cyklem menstruacyjnym?

Jeśli mielibyśmy dostosować naszą pielęgnację do potrzeb naszej skóry w różnych cyklach to należałoby dosyć często zmieniać kosmetyki, których używamy. Poniżej przedstawiamy Wam propozycje kosmetyków, które zostały dopasowane do różnych potrzeb skóry w konkretnej fazie cyklu menstruacyjnego. 

1. Pielęgnacja skóry w czasie miesiączki powinna skupić się na kosmetykach łagodzących i silnie nawilżających.

Nasze propozycje:

2. Przed i w trakcie owulacji warto postawić na dodatkowe składniki aktywne działające w kierunku problemów skórnych, z którymi się zmagamy, np. profilaktykę przeciwstarzeniową lub substancje aktywne wyrównujące koloryt skóry.

Nasze propozycje:

3. W fazie lutealnej skóra może potrzebować kosmetyków seboregulujących, a także łagodzących stany zapalne.

Nasze propozycje:

Czy warto dostosować swoją pielęgnację do cyklu menstruacyjnego?

Każda pielęgnacja powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb skóry. Schemat pielęgnacji według określonych faz cyklu menstruacyjnego może być podpowiedzią, jednak warto mieć na uwadze to, że nie każda skóra polubi się z taką ilością zmian składników aktywnych w ciągu cyklu. Należy pamiętać, że każda pielęgnacja powinna opierać się na solidnych podstawach, czyli delikatnym, lecz skutecznym oczyszczaniu, nawilżaniu i regeneracji oraz stosowaniu ochrony przeciwsłonecznej przez cały rok. Gdy podstawy są już wypracowane, wtedy możemy pomyśleć nad urozmaiceniem naszej pielęgnacji o składniki aktywne ukierunkowane na konkretne problemy skórne lub dostosowywać pielęgnację do faz cyklu menstruacyjnego.

A jak to wygląda u Was? Czy obecne tu Panie zauważyły wpływ cyklu menstruacyjnego na stan swojej skóry? Jak wygląda Wasza rutyna pielęgnacyjna? Zapraszamy do dyskusji w komentarzach pod artykułem. :)

Komentarze do wpisu (1)

3 sierpnia 2021

Zgadzam się z tym co przeczytałam, przed każdą miesiączką pojawiają się u mnie wypryski, a jak tylko się zacznie skóra okropnie się przesusza.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl