unicornbeauty logo

Przechowywanie kosmetyków

2

 
[2021-03-21] Jak prawidłowo przechowywać kosmetyki? Na co zwrócić uwagę podczas ich przechowywania? Zachęcamy do lektury naszego artykułu, z którego dowiesz się jak dbać o kosmetyki i przed czym należy je chronić.

Przechowywanie kosmetyków – o czym warto wiedzieć?

Jednym z najczęściej wybieranych miejsc do przechowywania kosmetyków jest łazienka. Ale czy to dobry wybór? Niekoniecznie! Dlaczego? Wszystko przez wilgoć i duże wahania temperatury, które sprzyjają rozwojowi bakterii, a także utracie właściwości i zmianie konsystencji produktów. Substancje aktywne, takie jak retinol, kwasy lub witamina C, powinny być przechowywane w temperaturze niższej, niż 20 stopni Celsjusza, dlatego najlepszym wyborem byłoby przechowywanie kosmetyków z ich zawartością w toaletce lub szafce w pokoju.

Musimy również pamiętać o tym, że większość kosmetyków jest wrażliwa na światło. Często nie dokręcamy opakowań kosmetyków, co sprawia, że dostaje się do nich powietrze i szybciej schną. Warto zwrócić uwagę na to, czy kosmetyki ustawione na półce nie są narażone na promieniowanie słoneczne, które wpada do pomieszczenia przez okno. Na uwadze należy mieć również to, czy kosmetyki nie stoją za blisko kaloryfera, ponieważ zarówno promieniowanie słoneczne, jak i ciepło może niekorzystnie wpływać na właściwości i działanie kosmetyków

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę podczas przechowywania kosmetyków?

Przede wszystkim na higieniczne korzystanie z kosmetyków, zwłaszcza produktów, które są zamknięte w słoiczkach. Do wydobycia takich produktów z opakowania najlepiej użyć specjalnej szpatułki lub patyczka. Używanie do tej czynności palców powoduje, że przenosimy do opakowania bakterie i drobnoustroje. Pamiętajmy również o tym, że przed każdym użyciem szpatułkę należy dokładnie umyć.

Kolejną kwestią jest temperatura. Naturalne kosmetyki lubią chłód, dlatego warto trzymać je w lodówce. Może to korzystnie wpłynąć zwłaszcza na maseczki do twarzy i kremy pod oczy – chłód zwiększa uczucie ukojenia, pobudza krążenie i zmniejsza opuchliznę. Należy jednak pamiętać, że niektóre kosmetyki źle znoszą niskie temperatury i mogą pod ich wpływem zmienić konsystencję, np. produkty na bazie olejów nie powinny być przechowywane w lodówce.

Jak przechowywać kosmetyki, aby nie straciły swoich właściwości?

  1. Kosmetyki przechowuj w pomieszczeniu, gdzie temperatura otoczenia wynosi 18-20 stopni Celsjusza.
  2. Wybierz miejsce, w którym kosmetyki nie są narażone na promieniowanie słoneczne.
  3. Zadbaj o to, aby miejsce przechowywania było czyste i suche.
  4. Pamiętaj o szczelnym zamykaniu opakowań i higienicznym wydobywaniu kosmetyku z opakowania.
  5. Sprawdź czy producent nie umieścił na opakowaniu zaleceń odnośnie przechowywania danego kosmetyku. Niektóre kosmetyki zaleca się przechowywać w lodówce.

Zwróć uwagę na symbol PAO i datę ważności!

Kosmetyki, które są właściwie przechowywane, ale termin ich ważności już minął, tracą swoje właściwości, a ich używanie może być szkodliwe dla naszej skóry.

Na większości kosmetyków znajdziemy symbol otwartego słoiczka, czyli znak PAO (więcej o oznaczeniach na opakowaniach kosmetyków). Nazwa pochodzi z języka angielskiego - „peroid after opening” i informuje nas przez jaki czas od otwarcia danego kosmetyku można go bezpiecznie używać. Znak PAO jest stosowany w przypadku, kiedy okres przydatności kosmetyku jest krótszy, niż 30 miesięcy. Symbol PAO informuje nas o konkretnym czasie – np. 6M – co oznacza, że dany kosmetyk możemy używać przez 6 miesięcy po jego otwarciu.

Znak PAO został wprowadzony dla bezpieczeństwa konsumentów, jednak nie jest tożsamy z terminem ważności kosmetyku. Termin ważności określa się zapisem „EXP.”, przy którym powinna być podana konkretna data, która sugeruje nam do jakiego czasu kosmetyk jest ważny lub jeśli nie ma symbolu PAO – do jakiej daty możemy go używać po otwarciu, a on nie powinien stracić swoich właściwości.

Jesteśmy ciekawi czy zwracacie uwagę na to jak przechowujecie swoje kosmetyki? Będzie nam miło, jeśli w komentarzu poniżej dacie nam znać czy dowiedzieliście się czegoś nowego na temat przechowywania kosmetyków :)

Komentarze do wpisu (2)

21 marca 2021

Ciekawy artykuł. Nie wiedziałam że symbol PAO właśnie w taki sposób należy interpretować.

21 marca 2021

Super wpis, bardzo ciekawe nowe informacje :))) uwielbiam czytać Wasze artykuły!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl