unicornbeauty

unicornbeauty logo

Naturalna pielęgnacja – które oznaczenia na opakowaniach mają znaczenie?


jak czytać składy kosmetyków

 
[2021-03-07] Czy wybierając kosmetyki z certyfikatem mamy gwarancję naturalnego składu? Czy naturalne kosmetyki są lepsze niż kosmetyki konwencjonalne? Jakich składników powinniśmy unikać w naszej pielęgnacji?

Naturalna pielęgnacja cieszy się coraz większą popularnością nie tylko ze względu na formuły przepełnione dobroczynnymi składnikami natury, ale także ze względu na rosnącą świadomość konsumentów. Przez skórę do naszego organizmu przenikają różne substancje i to od naszego wyboru zależy czy będą one miały pozytywny czy negatywny wpływ na nasze ciało. Dla wielu osób nie bez znaczenia pozostaje również fakt, że wybierając kosmetyki naturalne przyczyniamy się do dbania o środowisko.

Kosmetyk naturalny, a kosmetyk organiczny

Kosmetyk naturalny jest produktem pozbawionym szkodliwych dla skóry substancji syntetycznych i chemicznych. Na ich miejscu znajdziemy w składzie ekstrakty roślinne, oleje naturalne, wyciągi z ziół, a także jeśli jest taka potrzeba - naturalne konserwanty. Składniki kosmetyków naturalnych nie muszą pochodzić z kontrolowanych upraw ekologicznych, jednak pozyskiwanie surowców powinno odbywać się z poszanowaniem środowiska naturalnego i bez krzywdy dla zwierząt. Opakowania takich kosmetyków powinny pochodzić z recyklingu i nadawać się do ponownego przetworzenia.

Natomiast kosmetyk organiczny jest ekologicznym produktem, który spełnia wszystkie założenia dotyczące kosmetyków naturalnych. Dodatkowo musi spełniać restrykcyjne normy i zalecenia. Składniki zawarte w takim kosmetyku muszą pochodzić z ekologicznych upraw.

 używanie naturalnych kosmetyków

Certyfikaty na kosmetykach

Na świecie jest wiele organizacji certyfikujących, które przyznają certyfikat według własnych wytycznych, jakie musi spełniać dany preparat i jego producent. Najbardziej znanymi organizacjami certyfikującymi są ECOCERT, BDIH i COSMEBIO. W 2002 roku powstała inicjatywa, której celem było opracowanie wspólnych zasad i kryteriów certyfikacji. Nowy standard nazwano COSMOS i dokonano podziału na dwie możliwości certyfikacji kosmetyków – COSMOS-Natural dla kosmetyków naturalnych i COSMOS-Organic – dla kosmetyków organicznych.

Kosmetyk naturalny nie musi mieć certyfikatu na opakowaniu i tutaj nasuwa się pytanie... Czy jeśli stawiamy na naturalną pielęgnację powinniśmy szukać tylko i wyłącznie kosmetyków z certyfikatem? Absolutnie nie! Przyznawanie certyfikatów jest kosztownym procesem, co często wpływa na wyższą cenę produktów. Niektóre mniejsze firmy nie mają tak dużych zasobów finansowych, by pozwolić sobie na proces certyfikacji i wolą przeznaczyć je na najlepszej jakości surowce lub inne działania np. dopracowywanie receptur. Niekiedy jest tak, że kosmetyk bez certyfikatu ma skład tak samo dobry, jak ten który certyfikat posiada. W tym przypadku przydatną umiejętnością będzie samodzielna analiza i czytanie składów, która pomoże nam dobrać kosmetyk dopasowany do naszych potrzeb.

Czy kosmetyk naturalny jest lepszy niż kosmetyk konwencjonalny?

Tutaj nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Kosmetyki naturalne mają opinię preparatów łagodnych i doskonałych dla alergików, jednak w rzeczywistości tak jak kosmetyki konwencjonalne – mogą uczulać i podrażniać, chociażby ze względu na np. olejki eteryczne w składzie. Pamiętajmy, że to do nas należy wybór, czy wybierzemy kosmetyk naturalny, czy konwencjonalny. Czasami kosmetyk, który został nazwany naturalnym, w rzeczywistości nim nie jest. Producenci wykorzystują lukę w regulacji prawnej, kiedy kosmetyk można nazwać naturalnym, dlatego warto analizować składy zarówno kosmetyków drogeryjnych, jak i tych naturalnych, żeby wykluczyć substancje, które potencjalnie mogłyby nam zaszkodzić.

Jakich składników warto unikać?

Przy analizie składów nie dajmy się zwariować. Substancje, które zostały opisane poniżej są dopuszczone do stosowania w kosmetykach w takim stężeniu, które nie powinno wywołać wpływu na nasze zdrowie. To do Ciebie należy ostateczny wybór jakich składników będziesz unikać i czy postawisz na naturalną pielęgnację.

Nie sposób przeanalizować wszystkich składników, które mogą mieć niekorzystny wpływ na nasz organizm, dlatego skupmy się na tych najczęściej spotykanych.

  • Trietanoloamina – w składzie INCI może występować pod nazwą TEA lub Triethanolamine. Ta substancja ma za zadanie utrzymywać odpowiednie pH produktów.
  • Poliakrylamid – w składzie INCI jako Poliacrylamide – zwiększa gęstość produktów.
  • SLS, SLES – możemy je spotkać pod nazwą Sodium Lauryl Sulfate i Sodium Laureth Sulfate. Są to substancje, które odpowiadają za to, że kosmetyk się pieni.
  • Parabeny – np. Methylparaben, Ethylparaben, Butylparaben, czyli substancje konserwujące, które mogą powodować uczulenia.
  • Formaldehyd – w składzie między innymi pod nazwami – Benzylhemiformal, DMDM Hydantoin, Formaldehyde. Stosowany jako substancja konserwująca.

Osoby, które chcą się wystrzegać tych składników często sięgają po naturalne kosmetyki, które są oparte przede wszystkim na naturalnych składnikach, olejach i ekstraktach z ziół i nie zawierają substancji, które w dużej ilości mogą mieć szkodliwy wpływ na naszą skórę.

 zestaw kosmetyków naturlanych

Jakie kosmetyki wybierać?

Jeśli ten artykuł przekonał Cię do tego, że warto analizować składy i postawić na kosmetyki z naturalnym składem to pewnie zastanawiasz się jakim kosmetykom warto się przyjrzeć?

Szukając żeli pod prysznic, mydeł, a także kosmetyków do pielęgnacji ciała warto przyjrzeć się marce Yope. Marka Mokosh, Unicornlab i Ambasz będą świetnym wyborem, jeśli zależy Ci na naturalnej pielęgnacji skóry twarzy.

Po więcej propozycji zapraszamy Cię do sklepu unicornbeauty.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl