unicornbeauty logo

Jak czytać i analizować skład kosmetyków?

1

jak czytać składy kosmetyków

 
[2021-02-28] Czy wiecie, co oznacza INCI? Jakie składniki najczęściej występują w składzie kosmetyków? Jak efektywnie go odczytywać? Dowiedz się więcej!

Co oznacza skrót INCI?

Skrót INCI pochodzi od słów International Nomenclature of Cosmetic Ingredients. Oznacza on nic innego, jak spis wszystkich substancji, które znajdziemy w danym kosmetyku. Obowiązujące prawo nakazuje, aby wszystkie kosmetyki w krajach Unii Europejskiej miały podany spis składników kosmetycznych na opakowaniu lub w ulotce załączonej do produktu kosmetycznego.

W INCI spis składników kosmetycznych jest przedstawiony za pomocą angielskich nazw związków chemicznych i łacińskich nazw roślin. Ten międzynarodowy system został stworzony do ujednolicenia nazewnictwa substancji kosmetycznych m.in. w krajach Unii Europejskiej. Dzięki INCI możemy odczytać jakie składniki znajdziemy w danym kosmetyku bez względu na kraj, w którym został wyprodukowany.

Jak czytać składy kosmetyków?

Składniki w INCI są ułożone w kolejności od największych do najmniejszych ilości. Jedyny wyjątek to składniki, których zawartość wynosi równo lub mniej, niż 1% - te mogą być wymienione w dowolnej kolejności. Kiedy jakiś składnik znajduje się wysoko w składzie INCI to możemy przypuszczać, że jego dodatek w kosmetyku jest na tyle spory, aby mógł zadziałać. Substancja, która znajduje się na końcu składu lub jako pozycja środkowa, ale za konserwantami czy substancjami zapachowymi, raczej nie ma możliwości zadziałać intensywnie.

Czytanie składu INCI może być przydatne, kiedy szukamy lub unikamy konkretnego składnika, jednak na jego podstawie możemy stwierdzić jedynie jakie składniki zostały wykorzystane przy produkcji danego kosmetyku. Bez doświadczenia i zaawansowanej wiedzy z dziedziny chemii kosmetycznej nie jesteśmy w stanie w pełni trafnie ocenić jak połączenie konkretnych składników wpłynie na naszą skórę.

W Internecie znajdziemy kilka stron, na których możemy wykonać analizę składu. Jeśli jednak chcemy mieć ogólne pojęcie o składzie kosmetyków lub nauczyć się analizować skład samodzielnie to warto zwrócić uwagę na powtarzające się nazewnictwo w INCI. Przykładowo:

  • OIL – oleje roślinne i olejki eteryczne, np. Sunflower Seed Oil – olej słonecznikowy
  • EXTRACT – ekstrakty z roślin, np. Algae Extract – ekstrakt z Alg
  • ACID – kwasy, np. Mandelic Acid – kwas migdałowy
  • słowa z końcówką -CONE, -SILOXANE, -CONOL – silikony, np. Dimethicone

Aby właściwie analizować skład kosmetyku to, prócz rozpoznania konkretnych substancji w składzie, należy też znać jej właściwości i określić czy dany składnik będzie odpowiadał potrzebom naszej skóry. Należy pamiętać, że ocena poszczególnych składników nie zawsze trafnie wpływa na ocenę działania konkretnego kosmetyku, w szczególności bez fachowej wiedzy, jednak może być naprawdę przydatna w przypadku np. uczulenia na konkretną substancję lub unikania jakiegoś składnika z innych przyczyn w swojej pielęgnacji.

Jak dzielimy składniki zawarte w kosmetyku?

W składzie kosmetyku znajdziemy trzy kategorie substancji – substancje aktywne, bazowe i pomocnicze.

  • Substancje aktywne to składniki, które są „sercem” kosmetyków. To właśnie one w dużej mierze warunkują skuteczność i działanie kosmetyku. Tą kategorię substancji możemy również podzielić według funkcji i kierunku działania, np. składniki nawilżające, łagodzące, antybakteryjne i wiele innych. To na nich należy skupić się najbardziej, aby dostosować kosmetyk do potrzeb naszej skóry.
  • Substancje bazowe to najczęściej woda, alkohol lub substancje tłuszczowe.
  • Substancje pomocnicze to emulgatory, konserwanty, barwniki i stabilizatory. To one warunkują barwę, zapach, trwałość i pH kosmetyku.

Świadomy wybór to podstawa

Sprawdzanie i analizowanie składu kosmetyków prowadzi do świadomego wyboru kosmetyków zawierających substancje aktywne dopasowanych do potrzeb naszej skóry. Czytając skład INCI mamy też możliwość nie stosowania kosmetyków ze składnikami, które potencjalnie mogą nas uczulić lub podrażnić.

Należy pamiętać o tym, że każda skóra jest inna i może różnie reagować na ten sam składnik. Aby zyskać wprawę w wybieraniu kosmetyków, które będą służyć naszej skórze najlepiej analizować ich skład i czytać o właściwościach różnych substancji. Badania nad wieloma substancjami cały czas trwają i opinie naukowe na ten temat mogą się zmieniać, dlatego warto aktualizować swoją wiedzę na temat poszczególnych składników.

Komentarze do wpisu (1)

4 marca 2021

Świetny artykuł :)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl