unicornbeauty

unicornbeauty logo

Jak dbać o barierę hydrolipidową naszej skóry?


kosmetyki do twarzy

 
[2021-10-10] Czym tak właściwie jest bariera hydrolipidowa? Jak rozpoznać objawy jej uszkodzenia oraz jak o nią dbać? Zapraszamy Was do lektury artykułu, w którym postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

Bariera hydrolipidowa - co to takiego?

Bariera hydrolipidowa to nic innego jak niewidoczna warstwa ochronna naszej skóry. Składa się ona głównie z ceramidów, cholesterolu i wolnych kwasów tłuszczowych. Inaczej jest nazywana płaszczem ochronnym skóry lub warstwą hydrolipidową. Znajduje się na powierzchni naskórka. Jakie spełnia funkcje? Przede wszystkim zapobiega ucieczce wody z naskórka, ale także utrzymuje pH skóry na właściwym poziomie, chroni skórę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi i mikroorganizmami oraz odpowiada za właściwe przenikanie substancji aktywnych w głąb skóry.

Co może wpłynąć na uszkodzenie warstwy hydrolipidowej skóry?

Przyczyn uszkodzenia bariery hydrolipidowej może być wiele. Głównymi czynnikami, które mogą doprowadzić do zaburzenia funkcji ochronnych i jej prawidłowego działania są:

  • promieniowanie UV - brak codziennej fotoprotekcji,
  • agresywna pielęgnacja - zbyt częste złuszczanie, pielęgnacja pozbawiona regeneracji i nawilżania, stosowanie zbyt wielu kosmetyków z kwasami i/lub retinoidami, stosowanie kosmetyków o działaniu ściągającym i wysuszającym,
  • niekorzystne warunki atmosferyczne - suchość powietrza, mróz, nagłe zmiany temperatury, wiatr,
  • mechaniczne uszkodzenia skóry.

Jak rozpoznać uszkodzoną barierę hydrolipidową?

Musimy zwrócić uwagę na to, że wiele zaburzeń skórnych jest powiązanych z naruszoną barierą hydrolipidową. Nadmierne przesuszenie skóry, podrażnienia, czy nawet trądzik może być związany z naruszeniem funkcji ochronnych płaszcza hydrolipidowego. Jak się objawia uszkodzenie bariery ochronnej?

  • suchość i ściągnięcie skóry
  • zaczerwienienie, uczucie pieczenia po umyciu skóry
  • nadmierna produkcja sebum i jednoczesne uczucie ściągnięcia skóry
  • nadwrażliwość na stosowane kosmetyki, nawet te, które stosowaliśmy wcześniej
  • nagłe pojawienie się stanów zapalnych - trądzik


zadbana kobieta i kosmetyki

Krok pierwszy to wyeliminowanie czynników zaburzających prawidłowe funkcjonowanie płaszcza hydrolipidowego

Jeśli podejrzewamy u siebie uszkodzenie bariery hydrolipidowej warto zastanowić się w jaki sposób się to stało i postarać się wyeliminować czynniki, które wpłynęły na jej funkcjonowanie.

  • Jeśli zauważyliśmy, że nasza skóra źle reaguje na zmianę warunków atmosferycznych (wiatr, mróz, nagła zamiana temperatur) to warto sięgnąć po gęstsze, okluzyjne kremy zarówno na noc, jak i na dzień pod krem z filtrem.
  • Warto przeanalizować swoją pielęgnację. Ile substancji aktywnych znajduje się w naszej codziennej pielęgnacji? Jeśli używamy kilku produktów, które zawierają kwasy i/lub retinoidy i robimy to codziennie to dla naszej skóry może to być za dużo. Warto wtedy odstawić wszystkie składniki aktywne i skupić się na nawilżeniu, ukojeniu i regeneracji. Często mniej znaczy lepiej! :)
  • Pamiętajmy, że peelingu nie używamy częściej, niż 1-2 razy w tygodniu. Zbyt częste złuszczanie naskórka może doprowadzić do uszkodzenia bariery hydrolipidowej naszej skóry.

Jak odbudować uszkodzoną barierę hydrolipidpową?

Dbanie o barierę hydrolipidową to nieodłączny element pielęgnacji każdego typu skóry. Należy pamiętać, że podstawą każdej pielęgnacji powinno być nawilżenie i regeneracja. Tylko wtedy, gdy te podstawy są zachowane możemy wprowadzać i stosować na przemian kosmetyki o działaniu seboregulującym, rozjaśniającym, złuszczającym. Jeśli doszło do uszkodzenia warstwy ochronnej to na czas jej odbudowy warto zrezygnować z czynników drażniących, czyli agresywnych zabiegów, stosowaniu kosmetyków z kwasami i retinoidami, ziarnistych peelingów, a także szczoteczek sonicznych. W okresie regeneracji i odbudowy warstwy hydrolipidowej powinniśmy postawić na delikatność i minimalizm w pielęgnacji.

Pielęgnacja poranna

  1. Łagodne mycie, czyli używanie delikatnych produktów myjących o fizjologicznym pH. Tutaj sprawdzą się mleczka, emulsje, ale także łagodne żele, jak np. Dr.HEDISON Bubbly Foam Pianka Głęboko Oczyszczająca 3w1 lub Geek & Gorgeus - Jelly Joker.
  2. Krem z filtrem - jeśli Twój krem UV ma lekką konsystencję i niedostatecznie nawilża to warto pod niego nałożyć serum lub krem o działaniu regenerującym. Warto szukać takich składników, jak ceramidy, kwas hialuronowy, trehaloza, wąkrotka azjatycka, mocznik i peptydy.

Pielęgnacja wieczorna

  1. Demakijaż bez tarcia, czyli wybieranie takich produktów, jak mleczka, olejki, lub balsamy do demakijażu. Świetną opcją do zmywania makijażu podczas odbudowy warstwy hydrolipidowej będzie np. Banila Co Clean It Zero - Sorbetowy olejek myjący.
  2. Mycie delikatnym produktem, tak jak w porannej rutynie.
  3. Serum + gęsty, treściwy krem nawilżający, który stworzy na naszej skórze okluzje i utrzyma odpowiednie nawilżenie skóry.

 

A jak wygląda Wasza pielęgnacja? Podejrzewacie u siebie uszkodzoną barierę hydrolipidową? Podzielcie się naszym Instagramie swoimi sposobami, jak dbacie o jej prawidłowe funkcjonowanie. :)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl