unicornbeauty logo

Wypadanie włosów

1

wypadanie włosów

 
[2021-04-11] Problem wypadania włosów może dotyczyć każdego niezależnie od wieku. Jakie są przyczyny wypadania włosów i jak poradzić sobie z tym problemem? Na te pytania znajdziesz odpowiedź w naszym artykule!

Fazy wzrostu włosa

W ciągu jednego dnia tracimy 50-100 włosów i jest to całkowicie normalnym zjawiskiem. Średnia ilość włosów na głowie człowieka to aż 100-150 tysięcy! Wzrost włosa charakteryzują 3 fazy. Cykl wzrostu włosa w ciągu życia powtarza się wielokrotnie,  a kolejność poszczególnych faz jest zawsze taka sama, jednak cykle w sąsiednich mieszkach włosowych są przesunięte w czasie, dlatego owłosienie pojawia się regularnie. Wyróżniamy 3 fazy wzrostu włosa:

→ Anagen – Aktywna faza wzrostu włosa, w której komórki korzenia dzielą się i wyrastając na powierzchnię, popychają stare włosy (które już przestały rosnąć) na zewnątrz. Podczas tej fazy włos rośnie średnio 1 cm na miesiąc. Ta faza trwa około 2-6 lat. Faza anagenu jest zazwyczaj krótsza u osób, które mają problem z zapuszczaniem włosów. Na zdrowej skórze głowy około 90% włosów powinno znajdować się w tej fazie wzrostu.

→ Katagen – Jest to faza przejściowa. W tej fazie znajduje się około 3% włosów. Etap ten trwa 1-2 tygodnie i po tym czasie włos przestaje rosnąc czekając na fazę odpoczynku.

→ Telogen – To faza spoczynku. Włos nieaktywny tkwi w mieszku włosowym jeszcze przez około 5-6 tygodni. Jest już całkowicie zrogowaciały i nie zachodzą w nim żadne procesy. Końcowym etapem tej fazy jest wypadnięcie włosa. W tej fazie znajduje się około 13% włosów.

Przyczyny wypadania włosów

Przyczyny wzmożonego wypadania włosów mogą być różne i żadnej nie powinno się lekceważyć. Zaniedbanie i bagatelizowanie problemu nadmiernego wypadania włosów może skutkować łysieniem.

Wypadanie włosów może być związane z:

 • niewłaściwą dietą ubogą w składniki odżywcze
 • dużą utratą masy ciała
 • utrzymującym się przeziębieniem przez długi czas
 • okresem po porodzie
 • długotrwałym silny stresem
 • chorobami skóry głowy, np. łojotokowe zapalenie skóry głowy, grzybica
 • traktowaniem włosów wysokimi temperaturami bez używania kosmetyków termoochronnych
 • zbyt mocnymi upięciami lub stosowaniem niewłaściwych szczotek do włosów, które szarpią włosy przy ich rozczesywaniu

 piękne włosy

Przyczynami wzmożonego wypadania włosów mogą być również choroby tarczycy, łysienie plackowate, nowotwory, zaburzenia gospodarki hormonalnej i wiele innych chorób, a także przyjmowane leki. Bardzo ważna jest diagnostyka pod okiem specjalisty i dobranie odpowiedniej terapii. Często jednak problem tkwi w nieodpowiednio dobranych kosmetykach do pielęgnacji włosów.

Jak wzmocnić kondycję włosów i zapobiec wypadaniu?

Kiedy zauważymy, że nasze włosy wypadają w większej ilości to najpierw zadbajmy o ich właściwą pielęgnację. Najlepiej sprawdzą się szampony wzmacniające, stymulujące i wspomagające wzrost włosów, które zawierają naturalne ekstrakty, oleje i substancje, które odżywią skórę głowy, wzmocnią cebulki i dokładnie oczyszczą skórę głowy. Należy również pamiętać o odpowiednim sposobie mycia skóry głowy. Przed myciem należy dobrze rozczesać włosy. Następnie zwilżamy skórę głowy i włosy. Szampon należy rozpienić i delikatnie umyć nim skórę głowy. Nie trzemy włosów! Spływająca z głowy piana zmyje z nich zanieczyszczenia. Skórę głowy najlepiej myć dwa razy. Najpierw wykonujemy mycie wstępne, czyli rozpuszczamy cząsteczki brudu i pozostałości kosmetyków i spłukujemy szampon. Drugi etap to mycie zasadnicze, w którym przy użyciu szamponu masujemy skórę głowy przez kilka minut, a następnie obficie spłukujemy szampon dużą ilością ciepłej (ale nie gorącej!) wody.

Odżywki lub maski dobieramy do łodygi włosa i nie nakładamy ich na skórę głowy. Pamiętajmy o dokładnym spłukaniu wszystkich kosmetyków.

Dodatkowym elementem w pielęgnacji, który wzmocni włosy i będzie zapobiegać wypadaniu może być używanie specjalnych wcierek lub toników do skóry głowy, które nakładamy 1-2 razy dziennie na skórę głowy i wykonujemy masaż. Wcierki i toniki do skóry głowy mają za zadanie przyspieszyć tempo wzrostu włosów, hamować wypadanie i nawilżać skórę.

Dodatkowe wskazówki pielęgnacyjne

 • szampon dobieraj przede wszystkim do stanu skóry głowy, do odżywiania i wygładzania łodygi włosa służy odżywka lub maska
 • myj włosy tak często, jak tego potrzebujesz, nie zwlekaj z myciem, jeśli widzisz, że Twoje włosy tego potrzebują
 • nie chodź długo z turbanem na głowie i nie kładź się spać w mokrych włosach – to idealne środowisko do namnażania się bakterii, które mogą prowadzić do łupieżu i innych chorób skóry głowy, które również mogą przyczynić się do nadmiernego wypadania włosów
 • nie wykręcaj i nie wycieraj mocno włosów w ręcznik – delikatnie odsącz nadmiar wody używając do tego miękkiego ręcznika

Jeśli problem z nadmiernym wypadaniem włosów nie ustępuje lub się nasila to należy udać się do specjalisty – trychologa lub dermatologa.

Zapraszamy także na zakupy w naszym sklepie, w którym znajdziecie duży wybór produktów do pielęgnacji włosów i skóry głowy :)

Komentarze do wpisu (1)

5 maja 2021

To straszne, ale kiedyś usłyszałam od dermatologa, że jak włosy wypadają to powinno się je przetrzymać, aż wytworzy się naturalna bariera ochronna. Na szczęście teraz już wiem, że to głupota. Co do ręczników, od kąd używam bambusowych to moje włosy wyglądają o niebo lepiej.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl