[2021-05-09] Coraz więcej osób świadomie wybiera kosmetyki do pielęgnacji włosów i skóry głowy, jednak nadal na ten temat pojawia się dużo informacji, które niekoniecznie są zgodne z prawdą. W dzisiejszym artykule postaramy się obalić te mity, a także przytoczyć kilka faktów. No to zaczynamy! :) |
“Codzienne mycie skóry głowy sprawi, że włosy będą się szybciej przetłuszczać.” - MIT
Codzienne mycie nie spowoduje, że włosy będą się przetłuszczać! :) Skórę głowy i włosy należy myć tak często, jak uznamy to za słuszne. U jednej osoby włosy będą wyglądać świeżo przez 3 dni, a u drugiej - będą musiały być myte codziennie. Jest to kwestia indywidualna, która zależy od wielu czynników m.in. trybu życia czy aktywności gruczołów łojowych. Nie zwlekajcie z myciem włosów, gdy widzicie, że nie wyglądają one już świeżo. Nie warto ograniczać się do mycia włosów jeden raz w tygodniu, bo może skończyć się to świądem, łupieżem i szybszym przetłuszczaniem. Sebum to idealna pożywka dla mikroorganizmów. Namnażanie patologicznej mikroflory może spowodować poważne problemy ze skórą głowy, dlatego nie zwlekajmy z myciem i myjmy włosy nawet codziennie, jeśli czujemy taką potrzebę. Mycie włosów codziennie będzie zdecydowanie lepsze niż chodzenie kilka dni w brudnych, przetłuszczonych włosach.
“Skórę głowy najlepiej myć dwa razy.” - FAKT
Ile razy myjecie skórę głowy szamponem? Jeśli raz to zachęcamy, by to zmienić i zacząć myć głowę dwukrotnie. Takie dwukrotne mycie pozwoli na dokładne rozpuszczenie i oczyszczenie skóry głowy i włosów z zanieczyszczeń i sebum. Do obydwu myć należy użyć szamponu odpowiednio dobranego do skóry głowy. Pierwsze mycie powinno być myciem wstępnym, czyli namoczeniem skóry głowy i poprzez krótki masaż “odklejeniem” zanieczyszczeń i martwych komórek. Drugie mycie to mycie właściwe, któremu należy poświęcić kilka minut masując skórę głowy i dokładnie spłukując szampon z głowy i włosów. Pamiętajcie również o tym, że szamponem myjemy skórę głowy, a nie łodygę włosa. Spływająca piana podczas spłukiwania szamponu dostatecznie poradzi sobie z umyciem włosów.
“Co jakiś czas trzeba zmienić aktualną pielęgnację włosów, bo nasze włosy i skóra głowy przyzwyczają się do kosmetyków i przestaną one działać.” - MIT
Włosy i skóra głowy nie są w stanie “zapamiętać”, jakich kosmetyków używamy do ich mycia i pielęgnacji. Prawidłowo dobrane kosmetyki do pielęgnacji włosów powinny działać tak samo dobrze przez cały czas. Jednak musimy mieć na uwadze, że potrzeby naszej skóry i włosów mogą się zmieniać, a zależy to od wielu czynników np. choroby lub pory roku. Jeśli kosmetyki, których używacie do pielęgnacji włosów się Wam sprawdzają to nie ma konieczności zmiany ich na inne. Pamiętajmy o tym, że szampon dobieramy do potrzeb skóry głowy, a odżywkę do potrzeb łodygi włosa.
“Suszenie włosów suszarką niszczą włosy.” - PRAWDA, ale…
Suszenie włosów jest szkodliwe, głównie wtedy, gdy używamy do tej czynności gorącego lub bardzo ciepłego powietrza. Jeśli chcecie używać suszarki i zależy Wam na zmniejszeniu negatywnych skutków działania suszarki to koniecznie zaopatrzcie się w suszarkę z regulacją temperatury i opcją chłodnego nawiewu. Dodatkowo warto zabezpieczać włosy produktami termoochronnymi.
“Skórę głowy powinniśmy regularnie złuszczać.” - PRAWDA
Wiedzieliście o tym? Skóra głowy również potrzebuje złuszczania! Taki peeling wykonujemy maksymalnie 1 raz w tygodniu. Najlepiej wybierać peelingi enzymatyczne lub kwasowe. Te ziarniste np. z łupinami orzechów lub pestek mogą powodować podrażnienia. Drobinki takich peelingów są trudne do wypłukania z włosów. Peeling skóry głowy powoduje złuszczenie martwego naskórka i pomaga w lepszym oczyszczeniu skóry głowy. Mamy nadzieję, że używacie peelingów do skóry głowy? ;)
“Nie powinno chodzić się spać w mokrych włosach.” - PRAWDA
Mokre włosy sprawiają, że poduszka staje się wilgotna. Ciepło i wilgoć to idealne środowisko dla rozwoju szkodliwych bakterii. Bakterie w takich warunkach szybciej się namnażają, co może doprowadzić do świądu, łupieżu, a nawet grzybicy skóry głowy. Jeśli zdarza się Wam myć włosy wieczorem to najlepiej poczekajcie, aż wyschną lub po prostu użyjcie suszarki z chłodnym nawiewem.
“Podcinanie włosów sprawia, że rosną one szybciej.” - MIT
Czy Wy też myśleliście, że podcinanie włosów spowoduje, że zaczną one szybciej rosnąć? Cóż, chyba każdy w to wierzył. Prawda jest taka, że łodyga włosa jest martwą strukturą. Podcięcie włosów nie wpływa na to, co dzieje się przy nasadzie włosów. Podcięcie końcówek sprawi, że włosy będą wyglądały lepiej. Będą wyrównane i gładsze. Jeśli zależy Wam na tym, by Wasze włosy rosły szybciej zadbajcie o odpowiednią pielęgnację. Warto również zaopatrzyć się w tonik/wcierkę, który wcieramy w skórę głowy.
Jesteśmy ciekawi, czy dowiedzieliście się z naszego artykułu czegoś nowego? Dajcie nam znać na naszych social mediach :) W naszym sklepie czekają na Was świetne kosmetyki do pielęgnacji włosów. Pamiętajcie, że jeśli zmagacie się z takimi problemami jak np. świąd, łupież, podrażnienie lub nadmierne przetłuszczanie włosów warto udać się do specjalisty - trychologa lub dermatologa, który zdiagnozuje Wasz problem i pomoże Wam w doborze odpowiedniej pielęgnacji.