unicornbeauty

unicornbeauty logo

Pielęgnacja okolic oczu

Pielęgnacja oczu

 
[2020-08-15] Okolice oczu są podatne na wiele czynników jak praca przed ekranem, promieniowanie UV, sztuczne oświetlenie, klimatyzacja czy warunki atmosferyczne. Dlatego skórę wokół oczu należy wyjątkowo pielęgnować, ponieważ jest cieńsza i szybciej się starzeje.

Krótka charakterystyka okolicy oka

W siódmym tygodniu okresu płodowego powieki nie są jeszcze całkowicie wykształcone. Powoli rozwija się górny i dolny fałd skórny, które dopiero w 12 tygodniu życia płodowego istnieją jako właściwe powieki. Skórę okolicy oczofałdowej można podzielić na kilka obszarów: powiekę górną i dolną, kąt oka boczny oraz przyśrodkowy oraz brew. Na skórze powiek nie ma włosów, z wyjątkiem otoczenia szpary powiek. W przyśrodkowej części powieki dolnej obserwuje się powierzchowne ułożone gruczoły łojowe. Skóra okolicy oczu jest znacznie cieńsza w stosunku do pozostałych części twarzy, na powiekach grubość waha się między 0,5 a 1,0 mm.

Cechy charakterystyczne skóry okolicy oczu

  • Wygładzona granica skórno-naskórkowa
  • Cienka skóra właściwa (mniejsza ilość kolagenu, elastyny i glikozaminoglikanów)
  • Mała liczba gruczołów łojowych
  • Skąpa, luźna i położona powierzchownie tkanka podskórna
  • Cienka, sucha, wiotka, ze skłonnością do zasinień, podrażnień, alergii, obrzęków, hiperpigmentacji

Okolica oka jest podatna na takie czynniki jak: charakter pracy (praca przed monitorem), wpływ promieniowania UV, sztuczne oświetlenie, klimatyzacja, warunki atmosferyczne (wiatr), zanieczyszczenia środowiska, dym tytoniowy, kosmetyki.

Skórę wokół oczu należy wyjątkowo pielęgnować, nie tylko dlatego, że jest cieńsza, ale także dlatego, że nie ma podściółki tłuszczowej i szybciej się starzeje.

Obserwujemy następujące defekty kosmetyczne w okolicy oczu

  • Szybsze i bardziej widoczne oznaki starzenia (utrata elastyczności, zmniejszenie objętości tkanek miękkich, resorpcja tkanki kostnej, cienie prawdziwe, pojawienie się kurzych łapek, opadnięcie tkanki tłuszczowej łuku brwiowego, uwydatnienie się bruzdy powiekowo-jarzmowej i rynny łzowej- dolina łez);
  • U osób starszych w dojrzałym wieku mogą także występować kępki żółte, które są skupiskiem komórek gromadzących związki lipidowe (tłuszczowe);
  • Opuchlizna powiek, która może dotyczyć zarówno górnej jak i dolnej powieki lub tylko dolnej. Jest efektem zastojów limfatycznych i gromadzenia się wody w tkankach. Może do tego dochodzić w wyniku: przemęczenia, spożywaniu nadmiaru soli, nieprawidłowej pielęgnacji, działania czynników drażniących i alergizujących, spożywania nadmiaru alkoholu, wpływu suchego powietrza. Przewlekłe obrzęki mogą być przyczyną chorób ogólnoustrojowych (np. niewydolności układu krążenia, zaburzenia rytmu serca, choroby nerek, nadczynności tarczycy, zaburzeń hormonalnych). Obrzęk, który występuje po przebudzeniu, wiąże się z nocnym zaburzeniem cyrkulacji krwi i limfy, co powoduje uwidocznienie zebranej wody w tkance podskórnej przez naskórek;
  • Cienie pod oczami to inaczej cienie naczyniowe. Obserwujemy ciemnoszare, fioletowe, siwe lub brązowoszare zmiany na dolnej powiece. Wynika to z genetycznego uwarunkowania płytkiego położenia naczyń krwionośnych i/lub spowolnienia krążenia słabo utlenowanej krwi i obecności mikrowylewów spowodowanych kruchością naczyń krwionośnych. Mogą mieć na nie wpływ: alergiczne lub kontaktowe zapalenie skóry, cukrzyca, stany zapalne. Bezpośrednimi przyczynami okresowego powstawania cieni mogą być: przemęczenie, brak snu, nerwowość, niewłaściwe odżywianie (niedożywienie, brak żelaza, witamin);
  • Hiperpigmentacje oczodołowe, czyli cienie barwnikowe, mają zazwyczaj brązowawe zabarwienie i występują przeważnie u osób młodych, a po 30 roku życia mogą się utrwalać. Powstają w efekcie gromadzenia się w naskórku barwnika krwi. Bywają także związane z przewlekłym stanem zapalnym w przebiegu innych chorób dermatologicznych, u osób z niedoczynnością tarczycy bądź u chorych stosujących leki przeciwjaskrowe.

Postępowanie kosmetyczne w warunkach domowych

Codzienna pielęgnacja okolic oczu powinna być priorytetem jeszcze przed zauważeniem pierwszych oznak starzenia. Należy ją nawilżać i chronić przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych oraz regenerować. Produkty do pielęgnacji okolicy oka powinny być do tego predestynowane (ze względu na bardziej restrykcyjne badania pod kątem czynników podrażniających i alergizujących, z uwagi na bliskość spojówek i wrażliwość skóry). Aby zniwelować obrzęki, należy pobudzać przepływ krwi, co umożliwia np. masaż manualny, limfatyczny lub urządzenia takie jak rolki. Na siniaki zalecane są kosmetyki poprawiające elastyczność i wytrzymałość naczyń krwionośnych.

Zanim przejdziemy do substancji aktywnych, wskaże jakie działanie zapobiegawcze może być pomocne w problemach skóry wokół oczu:

  • Odpowiednia ilość snu, przebywanie na świeżym powietrzu
  • Dieta bogata w witaminy
  • Stosowanie zimnych okładów
  • Aplikacja kremów, żeli, maseczek
  • Wykonywanie okładów herbacianych (koper włoski, pietruszka, arnika, bławatek, lipa, świetlik)
  • Unikanie zadymionych i zakurzonych pomieszczeń
  • Stosowanie przerw podczas patrzenia w ekran (komputera, telewizora czy smartfona)
  • Ochrona przed UV, noszenie okularów przeciwsłonecznych
  • Manualne pobudzanie krążenia
  • Leczenie chorób towarzyszących

Składniki aktywne zbawienne w pielęgnacji okolicy oczu to przede wszystkim: kwas hialuronowy, kolagen, elastyna, proteiny, aloes, ceramidy, aminokwasy, peptydy, arginina, alantoina, olej z wiesiołka, z kiełków pszenicy, witamina C, K, E, retinol, przywrotnik, bluszcz, skrzyp, arnika, miłorząb japoński, kasztanowiec, lipa, rumianek, świetlik lekarski. Ich działanie opiera się przede wszystkim na:

  • poprawie elastyczności i gęstości skóry
  • poprawie mikrokrążenia
  • wzmocnieniu naczyń krwionośnych
  • nawilżeniu
  • regeneracji
  • antyoksydacji
  • fotoprotekcji

Na naszej stronie dostępnych jest duża różnorodność zarówno płatków pod oczy, jaki i kremów czy żeli. Różnica między nimi jest banalnie prosta. Już wyjaśniam.

Żele są lekkimi formułami na bazie wody, które szybko się wchłaniają, nie pozostawiając na powierzchni skóry filmu ochronnego. Sprawdzają się w lecie lub u osób, które zwyczajnie nie przepadają za formułą klasycznego kremu.

Kremy to formuły z przewagą substancji tłuszczowych, które zostawiają na skórze delikatny film.

Natomiast maski czy płatki to mieszanka substancji aktywnych w dużym stężeniu, które nakładamy na skórę właśnie poprzez specjalne płatki, które są jedynie nośnikiem owych substancji. Są one najbogatsze pod względem składu.

 okolice oczu blog

Rekomendowane produkty na okolice oczu

1) Dr.HEDISON Odmładzające i Przywracające Elastyczność Płatki pod Oczy

W opakowaniu jest 60 hydrożelowych płatków, które w składzie mają peptydy pobudzające produkcję kolagenu. Płatki pod oczy zapobiegają powstawaniu zmarszczek, głęboko nawilżają, odżywiają, ujędrniają oraz rozjaśniają i pielęgnują wrażliwe okolice oczu. Dzięki odpowiednio dobranym składnikom, które głęboko wnikają w skórę, płatki rewitalizują i poprawiają kondycję skóry. Świetny produkt, który przy długotrwałym stosowaniu da fenomenalne efekty.

2) Holika Holika Krem Przeciwzmarszczkowy Pod Oczy Na Bazie Czarnego Kawioru 30ml

Nowatorskie połączenie najlepszych składników aktywnych, takich jak czarny kawior czy puder perłowy, zapewni: zniwelowanie drobnych zmarszczek, rewitalizację, ochronę przed czynnikami zewnętrznymi oraz hamowanie procesów starzenia skóry wokół oczu. Stanie się ona jędrna, rozjaśniona i wygładzona. Złoto dodatkowo przyspieszy regenerację uszkodzonej skóry, a olej jojoba i ekstrakt z mleczka pszczelego zadba o głębokie nawilżenie i zmiękczenie.

3) Herla Gold Supreme Przeciwzmarszczkowy Żel do okolic oczu 15 ml

Złoto, jak już pewnie widzicie drodzy czytelnicy, jest wyjątkowe w pielęgnacji skóry wokół oczu, a to wszystko dzięki swoim właściwościom. Także w tym produkcie go nie brakuje. Dodatkowo kwas hialuronowy zadba o zwiększenie nawilżenia i uelastycznienia skóry. Krem stymuluje także mikrocyrkulację krwi, zatem skutecznie redukuje obrzęki i cienie pod oczami (można na nim wykonywać masaż okolic wokół oczu). Herla Gold Supreme zawiera w swoim składzie również neuropeptyd, który zachowuje się na skórze jak botoks, dzięki czemu będzie zapobiegać powstawaniu zmarszczek i znacznie spłyci te już obecne. Jest polecany głównie do skór dojrzałych. To prawdziwy fenomen, jeśli chodzi o pielęgnację okolic oczu:)

4) Dr.HEDISON Przeciwzmarszczkowe serum pod oczy z retinolem i peptydami

Przeciwzmarszczkowe serum pod oczy, które dzięki wyjątkowym składnikom zapewnia niesamowite rezultaty! Jest to produkt hipoalergiczny i przebadany dermatologicznie. Jego główne zadania to niwelowanie zmarszczek mimicznych oraz rozjaśnienie cieni pod oczami. Udowodnione działanie w zakresie przeciwzmarszczkowym, rozjaśniania ceni pod oczami, ujędrniania i wygładzenia. Do tego bogata, ale lekka konsystencja. Warto wypróbować!

Opracowane przez: Katarzyna Bernatowicz

 

 
 
 
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl