[2022-08-26] W tym artykule dowiesz się, jak skutecznie spowalniać procesy starzenia się skóry twarzy — na jakie składniki aktywne zwracać uwagę, z jaką częstotliwością stosować kosmetyki i jak sprawić, by odpowiednio dopasowany produkt dawał najlepsze efekty. |
Serum przeciwzmarszczkowe — jakich składników szukać?
Sporo składników aktywnych dostępnych na rynku kosmetycznym ma różnorakie działanie i mogą być wykorzystane do zadbania o różne rodzaje cery. Jednak kilka z nich najlepiej sprawdza się w walce ze zmarszczkami — są to:
- koenzym q10,
- kolagen,
- kwas hialuronowy,
- peptydy,
- retinol,
- witamina C.
Pierwsze trzy to składniki naturalnie występujące w naszym organizmie. Biorą one udział w wielu procesach przemian wewnątrzkomórkowych, wiążą komórki, zwalczają wolne rodniki, poprawiają jędrność skóry oraz ją regenerują. Niestety produkcja tych substancji znacznie spada po 25. roku życia, więc aby utrzymać dotychczasowy, młody wygląd skóry, należy rozpocząć stosowanie produktów do twarzy z zawartością tych składników. Podobnie rzecz się ma z peptydami, które stanowią jeden z głównych elementów budujących nasz organizm; ich ilość wraz z wiekiem również maleje. Zupełnie inaczej jest z retinolem i witaminą C — tych nasze ciało nie potrafi wytworzyć samo, dlatego tak istotne jest stosowanie kosmetyków, które będą je zawierały. Retinol to pochodna witaminy A, która ma świetne właściwości niwelujące zmarszczki oraz wygładzające cerę. Wszystkie wymienione składniki doskonale sprawdzą się w walce z już istniejącymi zmarszczkami lub jako środek zapobiegawczy. Już dwudziestokilkuletnia osoba może śmiało, a nawet powinna sięgać po kosmetyki i serum zawierające te składniki aktywne.
Należy jednak pamiętać o tym, jak dobrze łączyć różne produkty. Składniki kwasowe (witamina C, kwas hialuronowy) nie polubią się z peptydami i retinolem, zatem należy unikać ich jednoczesnego stosowania (można jednak nałożyć np. serum z witaminą C rano, a retinol wieczorem). Retinoid nie będzie też dobrze działał razem z kolagenem. Za to kolagen i witamina C świetnie się uzupełniają, dlatego warto zadbać o to, by mieć kosmetyki z oboma, bo wspólnie działają na maksimum swoich możliwości.
Dodatkowo podczas stosowania kuracji retinolem trzeba bardzo uważać na promieniowanie słoneczne. Składnik ten mocno wpływa na wrażliwość naskórka, dlatego jeżeli decydujesz się nakładać go rano, bezwzględnie stosuj także krem z filtrem przeciwsłonecznym 50+! W przeciwnym wypadku możesz naruszyć barierę hydrolipidową, a wszystkie twoje wysiłki pójdą na marne. Pamiętaj też o tym, aby ilość filtru była odpowiednia (ok. 2 mg na twarz), aby smarować nim również dekolt, kark i inne odsłonięte części ciała, a także o tym, aby dokładać go w ciągu dnia, gdyż krem UV po kilku godzinach traci swoje właściwości.
Mimo że używanie kosmetyków z odpowiednimi substancjami aktywnymi jest świetnym rozwiązaniem i zadziała najefektywniej na wygląd naszej skóry, warto również wprowadzić je do naszej diety. Szpinak, brokuły, chude mięso i warzywa strączkowe to idealne źródła wielu witamin, w tym witaminy C i retinolu, ale dostarczają też kolagenu i koenzymu q10. Można również przyjmować je w postaci suplementów diety, choć należy mieć na uwadze, że składniki pochodzenia naturalnego zadziałają najefektywniej. Tutaj również sprawdza się zasada łączenia witaminy C i kolagenu — składniki te świetnie się uzupełnią i usprawnią wiele procesów wewnątrz organizmu.
Jak wybrać dopasowane do swojej cery przeciwzmarszczkowe serum do twarzy?
Każda skóra ma swoje własne wymagania, którym należy sprostać, dlatego wybranie serum przeciwzmarszczkowego dla posiadaczy cery tłustej czy suchej będzie się różniło. Poniżej przedstawiamy składniki, które ze względu na różnorodne właściwości, nie tylko przeciwzmarszczkowe, najlepiej sprawdzą się do poszczególnych rodzajów skóry.
Cera sucha
Tego typu skóra potrzebuje mnóstwo nawilżenia, a aktywne serum powinno być nakładane pod krem, który nie dopuści do ulotnienia się produktu.
- kwas hialuronowy — silnie nawilża, zapobiega wiotczeniu skóry;
- witamina C — nawilża, bierze udział w syntezie kolagenu i wzmacnia naczynia krwionośne;
- kolagen — wiąże komórki i zapobiega utracie elastyczności;
- ceramidy — dodatkowo wypełniają przestrzeń międzykomórkową i ujędrniają.
Cera tłusta
Przede wszystkim nie należy jej przesuszać, bo przyniesie to skutek odwrotny od zamierzonego, wysuszona skóra będzie pobudzała pracę gruczołów łojowych. Potrzeba więc nawilżenia i regulacji wyświecania:
- koenzym q10 — nawilża, działa antyoksydacyjnie;
- retinol — reguluje wydzielanie sebum, działa przeciwzapalnie, zwęża pory;
- kwas hialuronowy — zapobiega utracie wody z głębszych partii skóry.
Cera normalna
Tej cerze nie potrzeba wyjątkowego traktowania, ale nie znaczy to, że każdy przypadkowy kosmetyk będzie odpowiedni. Trzeba zatroszczyć się, aby stan skóry się nie pogorszył, więc warto nawilżać i dbać o jędrność.
- witamina C — nawilża, zwalcza wolne rodniki;
- kolagen — wiąże komórki i zapobiega utracie elastyczności;
- peptydy — poprawiają elastyczność, dbają o świeży wygląd.
Cera problematyczna
Tym typem należy zaopiekować się szczególnie, bo oprócz podejmowania działań hamujących procesy starzenia trzeba też zapobiegać przebarwieniom, poszarzeniu oraz pojawianiu się niedoskonałości.
- witamina C — działa przeciwzapalnie i przeciwtrądzikowo, rozjaśnia, likwiduje plamy potrądzikowe i sprawia się, że twarz jest promienna;
- peptydy — wygładzają, ujędrniają i delikatnie poprawiają koloryt;
- kwas hialuronowy — ujednolica strukturę twarzy, nawilża;
- kolagen — uelastycznia, zapobiega wiotczeniu i poszarzeniu;
- koenzym q10 — działa antyoskydacyjnie, ułatwia wchłanianie innych substancji aktywnych.
Jakie serum przeciwzmarszczkowe da najlepsze efekty?
Samo znalezienie serum z odpowiednim składnikiem jeszcze nie załatwia całej sprawy — należy zwrócić uwagę na kilka ważnych czynników m.in. na stężenie składników czy ich formę. Witamina C powinna występować w stabilnej formie, która utrzyma się na skórze długo i rzeczywiście zadziała; szukaj zatem w składzie nazw Ascorbyl Tetraisopalmitate lub Sodium Ascorbyl Phosphate. Pamiętaj też, że podobnie jak retinol, ona również uwrażliwia na słońce, dlatego jeśli nakładasz ją rano, warto posmarować się kremem z filtrem. Kolagen najlepiej stosować w jak najmniejszych cząsteczkach, gdyż lepiej przenikają w głąb skóry, więc najefektywniejszy będzie kolagen rybi. Kwas hialuronowy trzeba koniecznie przykryć kolejnym kosmetykiem, np. kremem, bo inaczej odparuje z twarzy wraz z wodą, do której się przywiązał, i da efekt przesuszenia.
Sposób i częstotliwość nakładania również mają ogromne znaczenie. Przygodę z retinolem powinno się zaczynać od małych stężeń (0,2–0,5%) i powoli, najlepiej 2-3 razy w tygodniu. Dopiero po jakimś czasie można zwiększać te liczby, ale należy uważnie obserwować skórę i dać jej czas, aby uporała się z początkowym lekkim zaczerwienieniem. Jeżeli podrażnienie będzie utrzymywało się dłużej niż 3 tygodnie, warto rozważyć odstawienie retinoidów i przerzucenie się na inny składnik aktywny.
Młodsze osoby mogą sięgać po składniki o lżejszym działaniu przeciwstarzeniowym, takie jak witamina C czy kwas hialuronowy, a starsze, zwłaszcza takie, które zauważają już pierwsze zmarszczki, powinny sięgać po serum z koenzymem q10, kolagenem oraz peptydami, bo to one wykazują najsilniejsze działanie przeciwzmarszczkowe i redukujące oznaki starzenia.
Bez względu na to, jaki efekt chcemy osiągnąć, trzeba zawsze uważnie czytać wskazówki dołączone do kosmetyku przez producenta. Nie należy przekraczać zalecanej dawki, bo wcale nie wpłynie to pozytywnie i nie przyspieszy działania — wręcz przeciwnie, możemy skrzywdzić naszą cerę i doprowadzić do pogorszenia jej kondycji, przesuszeń czy powstawania wyprysków.
Co lepiej działa na zmarszczki — serum czy krem?
Serum do twarzy to kosmetyk o żelowej lub wodnistej konsystencji, który ma za zadanie przeniknąć do skóry i mocno zadziałać w procesach regeneracyjnych i budujących. Zazwyczaj produkt ten zawiera wysokie stężenie składników aktywnych. Krem natomiast działa łagodniej, stosuje się go głównie w celach delikatnie pielęgnacyjnych i okluzyjnych (przykrywa produkty pod spodem i blokuje ich ulatnianie). Zatem to właśnie serum sprawdzi się lepiej w zmniejszaniu widoczności zmarszczek, bo jest kosmetykiem nastawionym na szybsze działanie i o wiele mocniej wpływa na kondycję cery. Warto też zwrócić uwagę na to, by serum było bogate w składniki aktywne.
Nie znaczy to jednak, że krem przeciwzmarszczkowy nie zadziała i nie warto go stosować. Wręcz przeciwnie, razem z serum stworzy idealne połączenie, które pozwoli uzyskać pożądane efekty. Pamiętaj tylko o tym, by zwracać uwagę na łączenie takich składników, które nie będą się nawzajem neutralizowały.
Jak często stosować serum przeciwzmarszczkowe?
Najlepiej tak często, jak potrzebuje tego twoja skóra. Kiedy już wprowadzisz kosmetyk i po jakimś czasie nie zauważysz niepożądanych efektów ubocznych, możesz spokojnie zwiększyć częstotliwość z 2–3 razy w tygodniu do 4–5 razy w tygodniu czy nawet do codziennego stosowania. Składniki takie jak witamina C czy kwas hialuronowy wykazują na tyle łagodne działanie, że możesz bezpiecznie stosować serum codziennie rano i wieczorem. Peptydy, koenzym q10 i kolagen możesz nakładać codziennie lub co drugi dzień, tak aby ich działanie nie osłabło, a dawało rzeczywiste rezultaty. Peptydy są również odpowiednie do stosowania na wrażliwą okolicę oczu i powiek, dlatego warto włączyć je do wieczornej pielęgnacji, bo nawilżą ten obszar, przywrócą mu elastyczność i poprawią jędrność skóry. Jeśli zauważysz, że serum nie działa zgodnie z Twoimi oczekiwaniami, spróbuj delikatnie zwiększyć częstotliwość do np. 2 razy dziennie. Pamiętaj, aby przed nałożeniem produktu dokładnie oczyścić skórę!
Przydatnym działaniem jest też delikatny masaż okolic oczu — na 4–5 sekund przyciśnij opuszek palca środkowego do wewnętrznego kącika, potem na środek łuku brwiowego,następnie tuż pod kością oczodołu na wysokości źrenicy, a na koniec w zewnętrznym kąciku. Możesz powtórzyć te kroki 2–3 razy. Dalej koniuszek palca przykładaj obok siebie od środka kości policzkowej do skroni, tak aby cała przestrzeń została pobudzona. Wszystkie te działania wykonuj łagodnie i pamiętaj, że masaż twarzy nie powinien wywoływać bólu ani tym bardziej zostawiać zaczerwienień czy nawet siniaków. Regularne używanie serum i wykonywanie masażów przyniesie o wiele lepsze efekty!
Najlepsze serum przeciwzmarszczkowe — nasz ranking
Poniżej zebraliśmy zestawienie najskuteczniejszych kosmetyków o działaniu odmładzającym. Produkty te, dzięki zawartości wysokiej jakości substancji aktywnych odżywiają skórę przywracając jej młody wygląd.
Dr.HEDISON Vita Rise Rozjaśniające Serum do twarzy z Witaminą C
Produkt ten bazuje na niesamowicie stabilnej formie witaminy - 3-0 etylowym kwasie askorbinowym, który przenika w głąb skóry przez co jest bardzo skuteczny. Działa przeciwstarzeniowo jednocześnie walcząc z przebarwieniami, wyrównując koloryt cery. Po stosowaniu tego serum efekt jest natychmiastowy, skóra jest pełna blasku! W składzie znajdziemy również niacynamid oraz wyciągi roślinne z 6 ziół. Dodatkowo serum chroni przed działaniem czynników zewnętrznych t.j. przed promieniowaniem UV, czy przed działaniem światła niebieskiego. Może być stosowane na dzień lub na noc.
Serum Night 0,3% Retinol, LIQ CR
Stężenie retinolu w tym produkcie jest idealne na start, a dodatkowo pozostałe składniki wpłyną pozytywnie na stan naskórka i załagodzą ewentualne podrażnienia — kwas hialuronowy nawilży i ukoi, a witamina E zregeneruje i zadziała antyoksydacyjnie. Rekomendujemy ten produkt aplikować wieczorem.
HA 5 Light, GEEK & GORGEOUS
To bogate w różne formy kwasu hialuronowego lekkie serum polecamy wszystkim osobom borykającym się z problemem przetłuszczenia cery i pierwszych zmarszczek. Składniki aktywne zadbają o to, aby skóra była gładka, jędrna i odpowiednio nawilżona.
Serum Peptydy 10%, Nacomi Next Level
Kosmetyk zawiera peptydy, zatem będzie idealny dla tych osób, które borykają się z widocznymi zmarszczkami i chcą wygładzić swoją skórę, zwłaszcza w okolicy pod oczami.
Dr.HEDISON Przeciwzmarszczkowe Serum Pod Oczy z Retinolem i Peptydami
Nasz ranking nie byłby kompletny gdyby nie znalazł się w niej produkt dedykowany do dbania o okolicę oczu, która jest bardzo wymagająca i delikatna! I to właśnie w niej najczęściej tworzą się zmarszczki mimiczne. W składzie serum poza retinolem znajdziemy witaminę E, działającą przeciwstarzeniowo, 2 rodzaje peptydów intensywnie nawilżających oraz kwas traneksamowy, który wspiera walkę ze zmianami pigmentacyjnymi czy trądzikiem. Serum działa również na likwidację cieni pod oczami.
Mamy nadzieję, że ten artykuł pomoże Ci wybrać odpowiedni produkt. Dobrze dopasowane serum przeciwzmarszczkowe działa cuda! Zmarszczki stają się mniej widoczne, a skóra gładsza!